Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Bodrumda Köpekbalığı

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bodrumda Köpekbalığı

Bundan 1 hafta kadar önce Bodrum'da bağla tarafındaydım.. Bilmeyenler için akyarlar ile yahşi arasında kalan bir koydur.. Camel Beach'ten sonra gelir. Neyse orada kargı tarafında bankev sitesi içinde büyük beton bir iskele var.. Gündüz saatlerde yine klasik denize indim. Muhabbet esnasında o gün erken saatlerde kıyıya kadar bir köpekbalığı geldiğini söylediler..
    Enteresandır bugünde kardeşim telefon açtı. 1.70 santim civarında olan köpek balığı iskelenin 5 m önünden yavaş yavaş geçmiş iskele etrafında tur atmış.. Millet iskeleden fotoğraflarını filan çekmiş balığın.. Enteresandır korkan filan da çok olmamış. Millet sadece o sırada bi çıkmış sudan. Ne düşünüyorsunuz. Saldırır mı bu meret? Cinsi ne olabilir düşüncelerinizi bekliyorum.

İşte zıpkınla girip katledilesi bir hayvan ne işi var orada hayret. cam göz olabilir egede yaygın olarak bulunuyor.

Yorum yap

o bir camgözdür bizde birçok kez camgözlerle beraber yüzdük ama bu güne kadar saldırı olayı yaşamadık.

Yorum yap

Camgöz cinsi balıklar aslında pek kıyılamazlar ve de yavaş hareket etmezler aslında. Tabi istisnalar da var ama...

Bence bu kadar kıyıya sokulması ve sakin hareket etmesi bunun malum cinslerden biri olduğunu gösterebilir. Çok iri bir canavarın yavrusu olma ihtimali de düşük zira onlar okyanuslarda ürerler ve yavrular bu sulara girmezler pek.

Bu "Pamuk" cinsi olabilir. Ege'de yaygın. Akdeniz ise bazen Büyük Beyaz'ları ağırlamaktan kıvanç duyuyor ama dediğim gibi bu sularda üremezler ve bu onun yavrusu değildir herhalde.

Tarihi tam hatırlamasam da, Saros girişinde aptallaşmış bir Büyük Beyaz yakalanmıştı ve de sırtında bir numara plakası vardı. Bu önceden işaretlendi demek ve buralara kadar da gelmiş. Hayırlı olsun...

Balıkları yanınızda taşımayın bence:)

Yorum yap

saolun arkadaşlar cevaplar için :) merakımı bir nebze gidermiş oldum :lol:

Yorum yap

slm

Ufuk bey,bildiğim kadarıyla saroz zaten büyük beyazın bulunduğu bir yer orada görülmesi normal.

Yorum yap

Aslında Saros Büyük Beyaz için fazlasıyla serin bir su. Buraya ancak kazara gelebilir, kalıcı olamaz.

Ancak görünen balıkların bu türle karıştırılması mümkün zira Mako ve Harharyas türünden 2 benzer tür bu sularda bulunuyor. Bu tip bir çalışmayı yakında sizlere bir rapor halinde sunacağım zaten.

Yorum yap

mersin erdemli civari bir dalis esnasinda yaklasik 1-1.50 metrelik bir kaplan kopekbaligi yanimdan gecmisti ama bi degisik yuzuyordu - nasi degisik yuzuyodu die sorarsaniz yorum yapamam sadece garipti cunku hemen oradan uzaklasmistim :lol: dalış sonrasi arkadaslarima anlatinca herkes benle dalga gecti yunus/akya /avci falandir dediler :D - neyse ertesi gun kıyıya vurmus cesedini bulmuslar- gittik inceledik ustunden motor gecmis ve sırtı parcalanmisti garip yuzmesinin sebebide buymus yaralıymıs ve ondan kıyılamıs - daha sonra bircok kopekbaligi goren kisiyle konustum ve uzun sozun kısasi kopekbaligindan abarti korkmak gereksiz ama inanin herkesin tecrubesinden cıkan ortak sonuc karsilasmalarin cok ani oldugu ve balıgın korkusuzca/merakli bi sekilde ustunuze geldigi ki gormeyen merak eden arkadaslarin inanin hosuna pek gitmeyecegi bisey - o yuzden ben herkese verimli zevkli trofeli ama sonucta kopekbalıksız avlar diliyorum :lol:

Yorum yap

abi agasona akya sinarit falan gelse tamamda merak edip köpekbalığı geliyosa bahtsız dalgıçı agasonda köpekbalığı :)

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                  X