Duyuru

Gizle
No announcement yet.

ölümle burunburuna

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• ölümle burunburuna

merhaba arkadaşlar perşembe günkü dalışımda yine mendireklere dalmaya gittim.Genelde iri sargozların yuvalandığı kuma bakan mendirek taşlarının altındaki mağra gibi yerlere dalıyordum.Sonra sargozların girdiği 6-7 metre derinlikte bi oyuk vardı bende hemen arkalarından daldım içeri içeri doğru iki metre kadar girdim.Zıpkını birine biraz acemice salladım.Zıpkın doğruca kayaların arasına girdi ve malum orda milin kelebeği açıldı kaldı.Yüzeye çıkıp nefes tazeledikten sonra tekrar içeri girdim mille uğraşırken yukarda asılı kalan zıpkının ipi benim snorkelin(tu girmesin diye zigzaglı olanlarından) uç kısmına sarılmış. benim haberim yok mağradan dışarı çıkmaya çalıştım o sırada snorkel gözlüğü çekti ve gözlüğün içi suyla doldu bi anda panikledim el yordamı ile çıkmaya çalıştım ama yukarı hareket edemedim ayağımdaki bıçağa da zıpkının ipi dolaşmış ben iyice panik oldum artık geri dönüp bıçakla ipi kesersem iyice karışırım diye düşündüm zaten çırpınırken yön duygumuda kaybettim.artık canımı orada vereceğime inadım su yüzeyine belki yarım metre anca vardı son gücümle paletlere yüklendim ve sonunda yüzeye çıktım ama artık hareket edecek gücüm bile kalmamaıştı. arkadaşım geldi ve ayağımdaki iplerden beni kurtardı dediğine göre çırpınırken ipi koaparabilmişim.Sizin anlıyacağınız hayatım ZIPKIN İPİNE bağlıydı.Tabi ben dersimi çıkardım umarım sizede uyarı olur.

Okurken sanki ben yaşamışım gibi hissettim :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Allah korumuş , çok geçmiş olsun Benim başıma gelen de benzeriydi.

2 metrelik bir mağaraya girip büyük kiklkaya ateş ettim kötü bir atış oldu bir baktım şiş kaya altına gitmiş çok sert gelmiyo yukarı çıktım nefes almaya sonra tekrar daldım şiiş çıkarmak için mağaraya girdim çektim çıkardım busefer geri geri çıkarken kafamı çok kötü vurdum , sonra sırtımı kollarımı kesile kesile dışarı çıktım. Bida tövbe mağarada şiş kalsın kesip atıcam

Yorum yap

Kerem geçmiş olsun.Bak o daldığın mendireklerde benimde başım bi kez kötü halde belaya giriyodu. Daldım aynı şekil zıpkın şişi içerde.fakat makara yok zıpkın ortada asılı kaldı çıkarken misina belimdeki balık teline dolandı basıyom basıyom çıkamıyom.Son anda kestim kurtuldum.Dikkat et şakası olmuyo bu işlerin.Tekrar geçmiş olsun...

Yorum yap

Valla büyük geçmiş olsun.İnsan o anda ne yapacağını kestiremiyor valla en kötüsü de panik.Adrenalin tavan yapıyor.Böyle bir olay ders olsun, artık mendirekte dalmak zordur dediklerini şimdi daha iyi anlıyorum

Yorum yap

Cok çok gecmiş olsun arkadaslar.Ava en az iki kişi gitmek önemli.Hatta 3 kişi gidip bir kişinin diger 2 kişi yi gözlemesi , sonra da bu görevin sırayla degişmesi iyi bir yöntem.Allah korusun son günlerde öyle seyler okuyorumki forumda , 3-5 sn. ye farketse birilerinin yazılarını birdaha göremeyeceğiz.Kimse acısını hissetirecek kadar dikkatsiz ve hırslı olmasın lütfen .Herşey biyana , bu ülkenin bizim gibi zeki , merhametli , vicdanı gelişmiş insanlara ihtiyacı var.Hepimize uzun ömürler......

Yorum yap

buyuk gcmıs olsun buyuk badıre atlatmıssın gercekten dıkkat etmek lazım ............

Yorum yap

Geçmiş olsun

Sana çok geçmiş olsun JAWS allahda kimsenin başına böyle bir şey vermesin!!

Yorum yap

Öncelikle geçmiş olsun , baya kötü bi durum allah kimsenin başına vermesin.
                Benim buradan çıkardığım sonuç zıpkın ipinin çok çok sağlam olan monoflament (1,5 mm) olmaması gerektiği , 1,5 mm monoflementi koparmak herkesin harcı değil. Bence ip, balığı zaptedecek ama gerektiğinde bıçaksız dahi yüklendiğimizde kopacak kadar dayanıklı olmalı. Ne dersiniz ?

Yorum yap

Büyük badire atlatmışsın.. Geçmiş olsun.... Allah bidaha yaşatmasın.. Ne sana ne de bi başkasına.....

Yorum yap

Çok çok geçmiş olsun, Allah kimsenin başına vermesin. Hakikaten zor bi durum.

Yorum yap

Geçmiş olsun verilmiş sadakan varmış.

Yorum yap

geçmiş olsun kerem bende birkeresinde snorkelden dolayı maskemi mağara içinde bırakmıştım sonra maskesiz panik yapmadan çıkmıştım ama senin durumun daha kötüymüş bıçağa falan da dolaştı diyorsun verilmiş sadakan varmış.
                        120 lik misinayı ben koparmak için 1 saat uğraşmıştım suyun içinde, ayaklarımı kayaya bastırıp bir elimde şiş bir elimde zıpkın asıl asıl bir de esniyor koparamadım kayaya sürterek kestirmiştim misinayı canım çıktı, bu arada bıçakla kesseydin diyeceksiniz çok büyük bir hata yapmıştım o gün kısa bir dalış yapacağım için bıçağımı yanıma almamıştım :oops: ilk ve son oldu artık yarım saatliğine bile girsem yanıma alıyorum bıçağımı, arkadaşlar birde bıçağı ayak kısmının iç tarafına takmak daha iyi takılma riskini azaltmak için.

Yorum yap

Hocam geçmiş olsun. Ne yaptın sen ya, tekrar geçmiş olsun çok dikkat etmek ve her zaman korkak olmak lazım neticede insanız :cry: .

Yorum yap

slm

gecmis olsun..gerek zipkin ipi gerekse ag ve olta parcalari her zaman tehlike arz eder. :twisted:
                            zipkin ipi icin makara tasinmasinin bir avantaji oluyor.ayrica eliniz ve kafanizi sokacaginiz.oyuklar da cok onemli arkadaslar
                            ben dun mendirek avindaydim.iceride garanti olmayan alamayacagim yerlerdeki ki baliklara atmadim.ya sis giderdi...yada arkad basina gelen gibi hos olmayan durumlar dogardi,
                            .yanim daki genc bir arkadasi aldim ve bu sekilde de gosterdim olayi.mendirek avi tekniklerinde kaya yapisi hareketli ve yıgma oldugu icin normal kaya alti tekniklerini kullanmayalim lutfen..
                            buna uyarsak ayni cd lerde oldugu gibi 60/ yaslarina kadar bu sporu saglıklı yapariz :D

Yorum yap

arkadaşım geçmiş olsun
                              o durumda yapılması gereken maskedeki suyu tahliye etmektir.scubacılar ilk bunu yapmayı öğrenirler. bunun arada antrenmanını yapmanızı tavsiye ediyorum gerktiğinde panik yapmadan suyu tahliye edip görüşe tekrar kavuşursun. maske tam çıksa bile tekrar takıp suyu tamamen boşaltmak mümkün. bunu yapmak için
                              maske yüzünüzde cok hafif yukarı bakarak (10-20 derece kadar) maskenin içine burundan hava vereceksiniz aynhı esnada su burun bölgesinden tahliye olması için boştaki elinizle maskenin üst kısmını hafifçe kafaya doğru basılacak. ne kadar antrenman yaparsanız o kadar az havayla suyu boşaltırsınız.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X