Duyuru

Gizle
No announcement yet.

JANDARMA (SON)

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • JANDARMA (SON)

  Arkadaşlar, Jandarma 1 ve 2 başlıklı yazılarımda başımdan geçen bir macerayı sizlerle paylaşmak istedim.
  Daha önce yazamamıştım,şunu da ilave edeyim;
  Olaydan 3-4 ay sonra Nazif beye mahkemeden karar metni geldi.Falan kanunun fişmekan bendine göre diye başlayıp uzayıp gidiyor sonucunda da malzemelerin müsadere edilmesinin kanuni dayanağı olmadığı söyleniyordu( :o ) .Biz burdan malzemeyi geri alabileceğimiz sonucuna vardık.Nitekim de öyle oldu.Nazif abi gidip tüfeğini ve fenerini aldı.Ayrıca karar metninde el konulan balıkların ilgili ilçenin su ürünleri kooperatifinde X TL.sı birim fiyatla satıldığı da belirtilmiş.(Tahmin edeceğiniz üzere satıştan elde edilen geliri bize vermediler :D )
  Bu enselenme olayından sonra ben ışıkla avlanmaktan daha doğru bir ifadeyle "KALLEş AVCILIK" tan soğudum.Sonuçta biz profesyonel değiliz,bu işi spor ve hobi amaçlı yaptığımız için bu tür tatsızlıklar insanın keyfini bayağı kaçırıyor.Keyif kaçacak olduktan sonra da ne anladım ben bu hobiden?
  Bu yazıyı okuyanlar arasında geçmişte ışıkla avlananlar veya halen devam edenler olacaktır hiç şüphesiz.Benim onlara diyeceğim birşey yok, ben, gece hiç avlanmamış fakat merak eden ve heves edenlere şunu söyleyeceğim :Bu işe hiç yeltenmeyin,çünkü gündüz avlanmak ÇOK ÇOK DAHA ZEVKLİ.
  Ayrıca "USTA APNEACILAR"a da şu görüşümü iletmek istiyorum : Etrafınızda bu işe merak salan insanlardan bilgi ve tecrübenizi esirgemeyin.Çünkü aksi halde insanlar "ben gündüz balık vuramıyorum" deyip bu sefer ışıkla avcılığa yöneliyorlar.Nitekim geçmişte ben de bu yüzden malum metodla avlandım.
  Herkese sevgi ve saygılarımla.

 • #2
  ben ilk z1pk1n1m1 bir arkadas1m1n anlatt1g1 z1pk1nc1l1k an1lar1 ile sevke gelip almistim.

  eger anlatt1g1 her seyi yapsaydim yapt1klarimin yüzde 90i yanlis olacakti.

  arkadasimin yeni baslayanlara verdigi ak1llar:
  1. 75lik z1pk1n al (valla buras1 dogru)
  2. gündüz balik vurulmaz abi gece dalacaks1n.
  3. kefali vuramazsin abi hic atma. gece gozune 1s1k tutarak vuracaks1n.
  4. bal1klar1 vururken fazla zarar verme. sonunda satacag1n1 unutma. solungactan sisi dayayarak vur. merak etme fener tutunca kaçm1yorlar. istedigin yere sis dayars1n.
  5. snorkelle fazla bal1k vuramazsin. tüple dalmazsan dalmaya degmez.
  6. z1pk1n balistigini karada deneyeceksin. Agaca saplan1yorsa iyidir. (benim ilk z1pk1n1 boyle denedik!!!)

  allahtan ne gece ve tüple dalma olaylar1n1 denemeye f1rsat1m olmadan scubac1n1n biri bir sohbet s1ras1nda laf ac1l1nca bana "tüple dal1nmaaaaaz, gece bal1k vurulmaaaaz, cok ay1pt11111r" diye ayd1nlatmalarda bulundu. ben de gündüz snorkelle dalmam1n acemi z1pk1nc1l1k degil normal z1pk1nc1l1k oldugunu anlad1m.

  allahtan simdi bu forumlar var. neyin ne oldugunu bir kisiden degil 300 500 kisiden duyup dogruya yanl1sa daha iyi karar vermek mümkün.
  Kemal Erbatur
  1969

  Yorum yap


  • #3
   bu arada bal1k satmaya falan da kalk1smadan onunda olmayacak birsey oldugunu ogrenmistim.
   Kemal Erbatur
   1969

   Yorum yap


   • #4
    Jandarma yazısına gönderme......

    Sevgili Forum üyesi kardeşlerim,
    Sanırım yaşca aranızda en yaşlılarından biriyim. 1955 doğumluyum ve Floryada 10 yaşında dalmaya başladığımdan beri zıpkın balık ve dalışla iç içeyim...
    Uzun yıllar İzmirde yaşadım ve sadece yazdan yaza dalmaktaydım...ta ki İzmirli arkadaşlarım kulakları çınlasın Erkan, Gürel ve Bankacı dostumuz Murat beni gece avıyla tanıştırana kadar...

    Lafı uzatmıyayım...böylesi bir gece dalışında ocak ayında levrekleri focadan toplarken biz de jandarmaya yakalandık....ve biz de ufak bir miktar para cezası ve biraz fırça ile yakayı kurtarmıştık (yıl 1994)...
    Ve 2-3 kiloluk bir çipra yı da stepnenin altına saklayarak kurtarmıştım...ama çektiğimiz ızdırap ve utanç bize yetmişti... O dönemden sonra ara ara mavi turlarda gece dalışı yapıp teknede balık rakı yapıyordum...taa ki Zeynel hocamı (özüm spor) tanıyana kadar...Onun tedrisi rahlesinden geçtik ve 40 sene boşuna çalapalet balık kovaladığımızı ve neden gündüz adam gibi balık vuramadığımızı öğrendik...allah tuttuğunu altın etsin hocam...
    şimdi bir gece tövbekarı olrak fırsat bulduğunca derin mavide uzatmalı aşklarımla buluşuyorum...
    Hocam bana balıkların kadınlara benzediğini öğretti.....yani kaçan saklanan kovalanıyor...üstüne gittiğinde o kaçıyor ve naza çekiyor....a hocam sen çok yaşa emi...
    Derin mavi ça??r?yor...duyuyor musun??
    Ali Arslan 49

    Yorum yap


    • #5
     sevgılı atlantıslı adam. oncelıkle hos geldınız. sonralıklada ımza bolumune ısım soyısım eklemenızı rıca ederım.

     Yorum yap


     • #6
      ben yaklaşık bir yıldır emrah uysal arkadaşımın sayesınde dalıyorum.ondan gündüz avıyla ilgili olduça çok şey ögrendim .ama etrafımızda bir tek dalan biz degiliz.dalmaya başlayınca bununla alakalı birde çevreniz oluşuyor tabiki ve bunların arasında gece dalanlarda oluyor.
      bir arkadaşımız gece dalmak için ısrar edince bende kabul ettim.anlattığına göre onyedi yıldır dalıyor antalyada dalmadı yer yok altına bakmadığı taş kalmamış hem balık gece vurulur edebiyatı.neyse uzun lafın kısası bir akşam gittik . gördükki arkadaş benden az vurmuş üstelik ben gündüz bundan daha fazla balık vuruyorum. anladımkı bu iş iş değil . hem etik acıdan hemde insanın kabiliyetlerini öldürmesi acısından iş değil. onyedi yıldır dalan arkadaşlan birde gündüz gittik arkadaş fos çıktı.
      dicem şu arkadaşlar gece dalıp kuralları ihlal edip yeteneklerinizi körelteceğinize dalmayın daha iyi. Allahtan ben bu hatayı fazla yapmadım.bizler insanız,hata yaparız önemli olan hatayı farkedip dönmek.

      Yorum yap

      Hazırlanıyor...
      X