Duyuru

Gizle
No announcement yet.

İncirler oldu levrekler doldu.

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İncirler oldu levrekler doldu.

Ben yıllardan beri Tekirdağ da oturmama rağmen denize uzaktan bakıyordum. Ancak son 2 yıldır deniz altına karşı müthiş bir ilgim var. Geçen sene tanıştığım; bir abimden dalış teknikleri hakkında ders alıyorum. Özellikle de Levreğin zıpkınla avlanması hususunda bana söylediği her zaman bir laf vardı. İNCİRLER OLDUĞU ZAMAN LEVREK ZAMANIDIR. Gerçektende bu sözünün doğruluğunu incirlerin olduğu şu günlerde anladım. O kadar çok levrek varki inanamazsınız. Ancak havaların çok esmesinde dolayı bir türlü denize giremiyoruz. En son daldığımızda gördüğüm levreği ve yaşadığım heyecanı hala unutamıyorum. Balığı vurmama rağmen oktan çıkıp gitmesi beni kahretti bahsettiğim abi ise hiçbirşey olmamış gibi kaçan balık büyük olur diye beni avutmaya çalıştı tabi tuzu kuru kendisi 1' i 3.325 gram, diğeri 4.052 gram levrekleri beline asmıştı. Bu bende daha büyük bir hırs yaptı. Havaların kalmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Bu arada Tekirdağ' da bol miktarda Palamut çıkmaya başladı. Av sezonunun başlamasıyla inanıyorum ki fiyatlar dahada düşecek; Bu bahsettiğim kişinin adını vermiyorum sebebine gelince her sene bu zamanlar ve özellikle Kasım aylarında levrek vurmak isteyenler o kişiyi bulur.İnanın bir günü bile boş geçmiyor. Bir günde 120 parça levrek vurduğuna şahit oldum size yalan gelebilir ama bu bir gerçek kendi gözlerimle gördüm fotograflarınıda istememe rağmen internette yayınlamamı istemedi her halde Tekirdağ da dalgıç patlamasından korkuyor. Ancak yinede beni yanında götürmeyide ihmal etmiyor daha sonraki maceralarımı da sizlerle paylaşmak isterim.

mustafa kardeş tekirdagda,şu anda yerli levreginden başka bulamadık.daha akın gelmedi.son 4 gündür kumbag,taraflarında 4,5 parça levrek vemırmır,aldım.senin yazdıgın kilolar mendirek içindenmi. :lol: :lol: :lol:

Yorum yap

Yazı silinmiştir.

Yorum yap

Kemal abi kusura bakma yukardaki yazıyı yanlışlıkla arkadaşın isminden yazdım. Onu siteye yeni kayıt ettim kontrol için onun adından girdim senin cevabınıda görünce yazdım ama sonradan farkına vardım Erol VURUK isimli arkadaşımda siteye yeni kayıt oldu duyrulur.
        Yukarıdaki yazı tamamen bana aittir.

Yorum yap

Erol bey ve Mustafa bey, bilmiyorda olabilirsiniz zıpkınla tüplü dalış ve gece dalışı yasaktır. Yapıyorsanız size kalmış birşey ama bu sitede bu tür şeyleri gündeme getirmeyin.

Yorum yap

hasbinallaaaaaahh hasbinallaaaaaaaaaahh...

120 parça balık...
            gece avı..
            tüple av...

geriye zaten bi kaç tane yasak av çeşidi kalıyo...
            arkadaşlar bir kaç dinamit de atsalardı bari, cila olsaydı..
            ambians olsaydı..
            ortam şenlenseydi...

Yorum yap

tüple dalış, gece dalışı ve yasaklanan türlerin avı gerçek zıpkıncının yani bu işi spor ve hobi olarak yapanların işi değildir.bence gerçek bir zıpkıncı bir defada yüzlerce balığı da katlememelidir.yoksa dinamitçiden trolcüden ne farkımız kalır. arkadaşlar ilk önce kendimiz kurallara uymalıyız
              Yakup Çebi
              04-11-1963
              TRABZONLU

Yorum yap

Erol beyin yazısı silinmiştir.

Yorum yap

:) bismillah :)

Yorum yap

normal şartlarda 120 parça vuranında gece dalış yapandan bir farkı yoktur bence.gece dalışı,utanmadan birde tüple pes doğrusu.bune ya balık mı kalır yurdumda.arkadaşıda çokmuş düşünün bunların hepsi gece dalıyor çoğuda tüplüdür.yazıklar olsun
                    **Murat Akyi?it**

*1976*

Yorum yap

Tüm Site Sakinlerinin Dikkatine

1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun şuanda geçerli olan 2004-2006 sirküleri gereğince ve daha önceki sirkülerdede belirtildiği üzere zıpkınla balık avcılığı amatör balıkçı belgeniz olsa dahi sportif amaçlı 2 adetten fazla olamaz ayrıca her balık için ayrı ayrı adet bilgileri verilmiş olup kimsenin bu sayılara uyduğunu zannetmiyorum. Bu yüzden kınama yazısı yazanlara soruyorum. Amatör Balıkçı Belgeniz varmı? Balık boy yasaklarına uyuyormusunuz? Eşkinanın ezelden beridir nesli tükenen balıklar grubuna sokulup avlanmasının yasak olduğunu bile bile sizler bu balığı avlamıyormusunuz? Önce siz kendi kendinize bir sorun normal şartlarda zıpkınla balık avcılığı bu ülkede zaten yasak onun için tüplü veya tüpsüz olması zaten farketmez sonuçta bu yasağı hepimiz deliyoruz. 120 parça balık dediğim olayda ise 1 ila 1,5 metre suda serbest dalış stiliyle vurmuşlardır. Dalış camiasında dalış öğretmeni olupta tüple 52 metrede ıstakoz ve orfoz avlayanlarıda duyuyorum. Bu yüzden kendimizi kandırmayalım önce kendimiz dürüs olalım denizlerimizi koruyacaksak trolleri ve gırgır ağlarını marmarada yasaklayalım onlar 100 tane dalgıcın vurduğunu 1 saatte kaldırıyorlar büyük küçük ayırmadan yada hepimizin zıpkınları bırakması gerekiyor. Ayrıca galeride görüyoruz kimin kaçtane balık vurduğunu yasaklara ne kadar uyulduğunu. O zaman bu konularda da yasaklara uyalım. Bırakalım bunları tüple dalanlar bilir tüpün kabarcıklarına balık yaklaşmaz. Apneada ise hiç af yoktur. Birde balığı çağırma tekniğini biliyorsanız balığın hiç şansı kalmaz. O yüzden birbirimize doğru Ahmet' i oynamaktansa kendi doğrularınızla yüzleşin.

Yorum yap

Mustafa Bey;

"Zıpkıncıları bırakın siz trolcülere gırgırlara bakın" serzenişi forumumuzun en popüler cümlelerinden biridir...

Ve forum genelinde artık "yasak ava" bir kılıf olarak kullanılması demode olmuştur...

Geçtik o raddeyi biz...

Kısaca artık hem yasak avlayan zıpkıncıya hem trolcüye hem dinamitçiye tepki koyuyoruz...Ayırmadan...

Öncelikle lütfen "Ben biliyorum herkes yapıyor yasak av...Kimi kandırıyonuz siz?" genellemesinden de vazgeçin. O da demode...Burda kayıtlı kullanıcı sayısı belli...Kaç kişiyi şahsen tanıyorsunuz Mustafa Bey? Kaç kişinin yasak av yaptığına şahit oldunuz? Bu genellemeyi yaparken faydalandığınız veriler nelerdir?

Burada herkes kurallara uyar, herkes sütten çıkmış ak kaşıktır gibi bir iddiamız yok...Çünkü bilemeyiz...Fakat zıpkıncı camiasının aynası olan bu platformda önüne gelenin yasak masak dinlemeden bilgi paylaşması, anı anlatması hoş karşılanmaz...Ve tecrübe ettiğiniz üzere, ilgili mesajlar silinir...

Taraflı tarafsız herkesin takip ettiği bir ortamda doğrucu Ahmet'i oynamayalımda Yalancı Muhittin'i mi oynayalım Mustafa Bey?

Onu mu istiyorsunuz?

Ne kazanırız öyle yaparsak?

Siz ne kazanırsınız??

Yorum yap

Sayın Mustafa AKGÜL benden belge istiyorsunuz istediğiniz belgeler zaten sizin elinizde mevcut; Bu sitede Yayınlanan resimlerde kimin ne kadar kurallara uyduğu ortada vurulan balık sayılarına bakın, vurulan eşkinalara bakın sonuçta kabul etseniz de etmesenizde hepimiz aynı şeyi yapıyoruz. Biz zıpkıncıyız ne yaparsalar yapsınlar istedikleri kadar yasaklasınlar biz yine bu tutkudan vazgeçemeyiz. Göllerde, Tüm iç sularda dalmakta yasak ama birçok sazan , yayın,turna vuranlar var ben bu konuda kimseyi kınamıyorum çünkü bu bizim içimizde var. Ben kimseye bilmişlikte taslamıyorum ama, herkes balık vururken bir iki kişiye sen ikitane fazla vurmuşsun sen katliam yapmışsın diyemeyiz çünkü balık zıpkınla vurmakla bitmez çünkü seçiciyiz balığın herzaman büyüğünü vurmaya çalışırız. Ekosistemde bir canlıya birdefa üreme şansı vermekle o canlının neslini idame ettirmiş oluruz buyüzden sirkülerde boy yasakları getirilmiştir bunun sebebide balık belli boydan sonra üreme kabiliyetine ulaşır. Fazla kafa ütülemek istemiyorum ama populasyon dinamiğinde zıpkınla balık avcılığının etkisi ancak populasyondaki doğal ölümler kadardır. Balık neslini tehlikeye sokan o balığa üreme şansı vermeden avlamaktır.

Yorum yap

Mustafa Bey sanıyorum tam anlatamadım...
                            Fakat tekrar anlatmak istediğimde yine aynı cümleleri kuruyorum.

Kendimden alıntı yapayım :

"Burada herkes kurallara uyar, herkes sütten çıkmış ak kaşıktır gibi bir iddiamız yok...Çünkü bilemeyiz...Fakat zıpkıncı camiasının aynası olan bu platformda önüne gelenin yasak masak dinlemeden bilgi paylaşması, anı anlatması hoş karşılanmaz...Ve tecrübe ettiğiniz üzere, ilgili mesajlar silinir...

Taraflı tarafsız herkesin takip ettiği bir ortamda doğrucu Ahmet'i oynamayalımda Yalancı Muhittin'i mi oynayalım Mustafa Bey?

Onu mu istiyorsunuz?

Ne kazanırız öyle yaparsak?

Siz ne kazanırsınız??"

Yorum yap

:arrow:

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X