Duyuru

Gizle
No announcement yet.

turizm bölgelerinde zıpkın yasağı ve kilitli başlıklar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• turizm bölgelerinde zıpkın yasağı ve kilitli başlıklar

selamlar;
    bu forumun yeni olmayan bir üyesi olarak bu yazımın foto albüm bölümünde olmaması gerektiğini biliyorum ama en çok katılımın burada olması ve uygun gördüğüm bölümün kilitli olması dolayısıyla buraya yazıyorum. spearock ve zıpkıncı mail gruplarına da gönderilmiştir. ne sebeple kilitlendiğini tahmin edebildiğim yazılar ve forum genelinde umarım daha fazla kilitli(!) yer olmaz. teşekkürler

turizm bölgelerinde zıpkın avı yasağı için federasyon seviyesinde ciddi adımlar atılmaya başlanıyor arkadaşlar. ve anladığım kadarıyla bu bir başlangıcın ilk adımı...

selamlar;

anladığım kadarıyla kafalarına koymuşlar. zıpkıncılığı
    kademe kademe yasaklayacaklar ve bizim gibi bu işin
    tutkunları yeraltı örgütü gibi gizli gizli sürdürmeye
    çalışacağız bu en büyük tutkumuzu.

benim anlamadığım zıpkınla turizmi nasıl
    ilişkilendirdiler? sadece scuba yapan turistlere
    gösterilen orfozların vurulması ise zaten o
    yasaklandı. ben şahsen turiste levrek ya da sinarit
    gösteren yada besleten(!) sualtı grubu da görmedim.
    yada yüzerken bacağına zıpkın şişi saplanan bir turist
    vakası da duymadım.olsa bile türkiye'de eşek
    tepmesinden ölen insanların sayısından çok daha az
    insanın zarar görebileceği bir istatistiktir bu ki bu
    kadar küçük olasılıkların istatistiği dahi tutulmaz.

zaten avcı olarak insanların olmadığı yerler bizim
    için verimli ve ağ parçalarının yada o turist
    teknelerinden atılan bira şişeleri, poşetler vsnin
    verdiği zararın en büyük tanıklarıyız. ama amaç gayet
    açık; bizden kurtulmak ve bu işi tamamen bitirmek
    istiyorlar. tabi kurunun yanında yaş da yanar
    mantığıyla.

bu platforma her nasıl ulaşılabilir, nasıl söz ve
    yaptırım gücü elde edilebilir bilmiyorum ama bu
    konuların tartışıldığı ortamda olmayışımız ve bu kadar
    karar birliği ve muhalif görüşler olması bizi bitirmek
    üzere ve bitirecek. düşünsenize federasyon başkanının
    zıpkın işini gerçekten yapan, bilen bir zıpkıncı
    olduğunu. herşey ne kadar kolay olurdu bizim için.
    aynı dili konuşur, mantıklı kararlar aldırırdık. ama
    maalesef iş bitmiş haberimiz yok. ve sanırım anahtar
    kelimeleri iyi kullanıyor kulisçiler. TURİZM + DÖVİZ+
    MİLLİ GELİR. evet maalesef iş bitmiş.

Berkay EKİM

federasyonda nasıl ve ne şekilde temsil ediliyoruz. bilen arkadaşlar lütfen açıklasın.

Selamlar Berkay;
    Bu yazıyı okuduğumda aklımın almadığı bazı konular oldu. Avrupa Birliği ile müzakere süreçleri başlamışken Avrupada ne İtalya'da ne Fransa'da ne İspanya'da ne de diğer ülkelerinde böyle bir yaptırım duymadım, bırakın duymayı Zıpkıncılık Avrupa'da bir sektör bir meslek. şimdi nasıl olurda biz AB'nin eşiğinde iken böyle bir karar alınabilir anlamış değilim. Ben bu konunun bir balon olduğunu düşünüyorum en azından öyle inananasım geliyor. Kaldı ki Ülkemizde böyle bir zihniyet mevcut ise demmek ki bizde eurolarımızı dolarlarımızı biriktirip yurt dışında yasak olmayan yerlerde dalışa gideceğiz demektir. ;)

Yorum yap

Federasyon seçimlerinde kulüpler oy kullanabiliyor, turistik dalış merkezleri de eskiden oy kullanabiliyordu fakat şimdi bu kaldırılmış. Bu anlamda kulüpleşmek ve federasyondaki ağırlığımızı arttırmak şart oldu. Bu konu balon filan değil kesinlikle acil tedbir alınması gerekien bir konu.

Saygılar

Yorum yap

arkadaşlar balon değildir. aşağıdaki yazı Federasyon Başkanı tarafından TSSF Grubuna bilgi amaçlı atılmıştır. Özellikle zıpkınla av konusunda yapılanlar ve yapılacaklar bölümünü (kırmızı) okumanızı tavsiye ediyorum. diğer tüm sporlarda milli takım, dünya şampiyonaları, lig kurulması, turizm vb kelimeler geçerken zıpkında neler yazıyor, bir bakın..
        özellikle istanbuldaki arkadaşlarımızın bu konuları çok iyi takip ederek bu oldu-bittiyi önlemesi lazım.

"""Sualtı sporlarına gönül vermiş değerli dostlarım,

Bir yıla yaklaşan görev süremizde ve yaz sozonunun sonuna gelindiği şu günlerde, federasyonumuzun çalışmalarına ilişkin bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

TSSF, yılbaşından bu güne değin, bir Başkan, dört As Başkan ve onlara bağlı toplam 35 teknik komite ile çalıştı. Kurullarımızda ise 253 arkadaşımız görev aldı. Bunun yanı sıra kamu görevlisi olarak Genel Sekreterimiz ve sekiz kamu personeli arkadaşımız da çalışmalarımızın resmi ve bürokratik yükünü üstlendiler.

Bağlı bulunduğumuz ve her biri ile görüşmelerde bulunarak yeni protokollar düzenlediğimiz uluslararası ferderasyonlar şunlardı; Dünya Sualtı Etkinlikleri Konfederasyonu (CMAS), Dünya Cankurtarma Fedrasyonu (ILS), Dünya Sukayağı Federasyonu, Dünya Jetski Federasyonu, Dünya Kiteboard Federasyonu (Türkiye’de kurulmaktadır)dur.

Gelelim çalışmalarımıza,

BRANşLARIMIZDA NELER YAPTIK

Donanımlı Dalış :

Yıllardır sancılı bir sorun olan dalış brövelerinin gönderilmesi konusu kesin bir çözüme ulaştırıldı. Dalıcılar eğitimleri bittiğinde o anda geçici brövelerini, kısa süre sonra da normal brövelerini almaktadırlar. Özellikle yabancı turistler açısından bu gecikmelerin olmaması önemli bir gelişme idi. Üstelik verilen bröveler uluslararası nitelikte olup, dünya federasyonunun hologramlı taklit edilemez logosunu da taşımakta taşıyor.

TSSF yüzü ise daha çağdaş bir görünüme kavuştu, artık eğitimi veren eğitmenin kim olduğu da brövede yazılı.

Dalış Merkezlerinin denetlemeleri hızlı bir biçimde tamamlandı. Yetki belgesi verilen merkezlerimiz kendi aralarında bölge temsilcileri seçmeleri sağlandı. Bu temsilciler TSSF Dalış Merkezleri kurulunu oluşturdu. Başkanlığına da Armağan Düğenci arkadaşımızı seçtiler. Böylece iletişim konusu da daha demokratik bir yapıya kavuşmuş oldu.

Dalış merkezlerinin hizmet kalite standartlarının yükseltilme çabalarının dalış turizmine dolayısı ile turizme katkısının çok daha fazla artacağını düşünüyoruz.

Yeni yönetmelik çalışmamızı topluluğumuzun görüşlerine sunduk. Böylece hemen her görüşün bize ulaşmasını sağladık. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor.

Sualtı Görüntüleme

Yıllardır yapılan Dünya Sualtı Fotoğrafçılık yarışmasına federasyonumuz ilk kez katıldı. İspanya’da yapılan 10. Dünya Sualtı Fotoğrafçılığı yarışmasında Milli takım sporcumuz Alptekin Baloğlu, Dünya birincisi olup altın madalya kazandı.

Cankurtarma

Uluslararası Cankurtarma Federasyonu (ILSE) ile ortak çalışmalar başlattık. İlk kez uluslararası kurallara uygun bir yönetmelik hazırlandı. MDK’nda onay bekliyor ve dilerim kısa sürede onaydan çıkar. Eski dönemde yönetmeliği olmaksızın bröve verildiği gerekçesi ile durdurulan cankurtarma eğitimleri, yeni yönetmeliğin onayı ile birlikte tüm yurtta başlatılacak. Gençlerimiz uluslararası geçerliliği olan bir sertifika ve meslek sahibi olacaklar.

Uluslararası Cankurtarma Federasyonu Avrupa başkanını ülkemize davet ettik. İstanbul’da ağırladık. Yapılan görüşmelerde ILS ile Türkiye arasındaki ilişkilerin başlatılması ve ilişkilerin güçlendirilmesi kararları alındı. Daha sonra Almanya’da yapılan olağanüstü genel kurulda ben aday olduğum ILSE uluslararası yönetim kurulu üyeliğine seçildim.

Uluslararası federasyondan davet edilen bir eğitmen ile federasyon eğitmenlerimize yeni sistemlerin tanıtılmasına ilişkin eğitim düzenlendi. Bu eğitimin tüm cankurtaran eğitmenlerimize aktarılması için yetki alındı.

Ocak 2006 da yapılacak olan Uluslararası Cankurtarma Federasyonu teknik komiteler toplantısının Türkiye’de Antalya’da yapılması, Almanya’daki genel kurulda kararlaştırıldı. Hazırlıklarımız sürüyor.

Paletli Yüzme

Üniversitelerin beden eğitimi yüksek okulları ile işbirliği halindeyiz. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu sualtı sporları branşı eğitime açıdı. Diğer üniversitelerimizlde de ilgili bölümleri ile çalışmalar ve temaslar sürmektedir. Örneğin Muğla Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul üniversitesini sayabiliriz.

Polonya’da yapılan Gençler Paletli Yüzme Dünya şampiyonasında iki Türkiye rekoru kırıldı. Birinci ve ikinci lig müsabakaları ve bireysel Türkiye şampiyonaları yapıldı. Türkiye gençler şampiyonası Samsun’da yapılacak. Birinci Balkan şampiyonasının ilk kez Aralık ayında İstanbul’da yapılması hazırlıkları sürüyor. 2006 dan itibaren Uluslararası Boğaziçi Turnuvası planlamaktayız.

Sualtı Hokeyi

Bu yıl lig yerine play off müsabakaları yapıldı. Buradaki avantaj başarılı takımlara bir kez daha turnuva şansı verilmesi oldu. Bayan ve erkek milli takımlar ilk kez kampa alındı. Fransada yapılan Avrupa şamiyonasında millilerimiz, erkeklerde Avrupa 5.si, bayanlarda ise Avrupa 6.sı oldular.

Milli takım seçme kriterleri oluşturuldu. 2007 Avrupa şampiyonası ise Türkiye’de yapılacak.

SualtıRagbisi

Bu sporumuzun yapılabileceği (5Mt. Derinlik) havuzların Türkiye’de çok sınırlı olduğundan çalışmalarımızı kısıtlamakta. Yine de liglerin yerine tek gurupla Türkiye şampiyonası İstanbul’da Ataköy’de Ekim ayında yapılacak.

Jetski

Türkiye şampiyonası ilk kez yapıldı. Bodrum Gümbet koyunda yapılan şampiyona, gerek vatandaşlarımız gerekse yabancı turistlerce ilgiyle izlendi. Yine Bodrum’da bu yıl Federasyon ve Cumhuriyet kupaları adı altında iki turnuva düzenlendi. Bu yıl yönetmelik çalışmaları başlatılan bu spor dalımızın disiplin altına alınması ön çalışmaları sürmekte.

Sukayağı

2005 yılında Sukayağı Türkiye şampiyonası ve rahmetli vali Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen turnuva ile Kocaeli Belediyesi adına düzenlenen yarışlar Kocaeli’nde yapıldı.

Avrupa şampiyonasına katılan sporcularımızdan Barış Fırıncı, kendi gurubunda ikinci olurken açık klasman da Avrupa 10. oldu ve kendine ait Türkiye rekorunu egale etti.

İstanbul Kemerburgaz Kulakçayırı gölünde Çevre Bakanlığından tahsis edilen arazi üzerinde federasyonumuz uluslararası niteliklere sahip bir sukayağı tesisi yapmaktadır.

Uçurtma kayağı (kiteboard)

Milli sporcumuz Julie Simsar Kilyos ve Çeşme’de farklı stillerde yapılan Dünya şampiyonalarında bayanlarda dünya birincisi oldu. Daha sonra Rio De Jenerio’da yapılan uluslararası yarışmada ise Dünya ikincisi olarak bayrağımızı göndere çekti.

Uluslararası Kiteboard Federasyonun kuruluş çalışmaları federasyonumuzca yapılmaktadır. 13 ülkeden alınan olumlu yanıt üzere yakında bir uluslararası federasyon ilk kez Türkiye’de kurulacaktır.

Serbest Dalış

7 Mayıs 2005 de Ankara ODTÜ de yapılan Türkiye şampiyonasında Çanakkale bölgesinden sporcumuz Devrim Ulusoy, Dinamik Apnea dalında o gün itibarı ile 164.2 mt ile dünya rekoru (152.4 mt.) kırdı. Uluslararası federasyonun açacağı dünya şampiyonasına hazırlanmakta.

CMAS Uluslararası Serbest dalış kuruluna teknik kurul başkanımız Levent Ucuzal seçildi. Serbest dalış disiplini tüm branşlarda dökümante edilerek CMAS kurallarında düzenlendi ve hazır hale getirildi. Yönetmelik alt yapısı oluşturuldu. Sabit ağırlık serbest dalış branşının CMAS ile paralel bir çalışma sonucu başlatılması düşünülmektedir.

Zıpkınla Balıkavı

Bu konuda mevcut yasa ve yöneteliklere uygun bir yönetmelik hazırlandı. Bu güne kadar en çok sporcunun katıldığı (84 kişi) Türkiye şampiyonası 9 – 11 Eylül 2005 tarihlerinde Sinop’da yapıldı. Yarışma kuralları Tarım Bakanlığı sualtı canlılarının korunmasına ilişkin sirkülerine uygun olarak düzenlendi.

Zıpkınla balıkavı sporunun turistik yörelerden arındırılma projemiz sürmekte, buna ilişkin kamuoyu oluşturulmuş durumdadır. Bu konuda hazırlanan yönetmelik, bröve ve eğitim verimesi çalışmaları tamamlandı ve yakında uygulamaya geçilebilecek.

Bir eğitim programı hazırlandı ve sporcu ve antrenörlerimizin daha bilinçli olarak konuya yaklaşmaları için bu konuda eğitimlere başlandı.

SPONSORLUK

Herşeyi devletimizden beklemedik. Bu yıl sponsorlarla da çalıştık.
        Etkinliğin adı Tarih Yer Sponsor Kuruluş

1. Kiteboard Dünya şampiyonası Ağustos Kilyos Jim Beam Firması

2. Jetski Türkiye şampiyonası Ağustos Bodrum Yamaha

3. Paletli Yüzme Türkiye şampiy. Mart Konya Tamek

4. Sualtı Görüntüleme Milli Takımı Eylül İspanya Tepe Natilus A.ş.

5. Kiteboard Dünya şampiyonası Ağustos Çeşme Deniz Ticaret Odası

EĞİTİMLERİMİZ

Hakem seminerimiz sonucu 70 yeni hakemimiz belge alarak hakem ordumuza güç kattılar. Hakemlerimizin uluslararası konumda görev alabilmeleri ve bilgilerinin ve becerilerinin geliştirilmeleri için yurt dışı ilgili temas ve görüşmeler sürmektedir.
        Havuz sporlarımıza ilişkin olarak iki antrenörümüzün yurt dışına gönderilmesi planlanıyor. Bunun yanı sıra Rusya ve Ukrayna’dan antrenör getirtilmesi için görüşmelerimize olumlu yanıt aldık.
        Rehber Balıkadam kursu İstanbul’da açıldı. 41 yeni rehberimiz sezon başında görevlerine başlayarak Türk turizmine katkıda bulunmaya başladılar.
        Üç Yıldız Eğitmen kursu ise İstanbul’da 21-27 Kasım 2005 tarihlerinde İstanbul’da açılacak.
        FUARLARA KATILDIK

İstanbul’da açılan ve açılışını da benim yaptığım Bootshow tanıtım fuarında federasyonumuzun standı yer aldı. Spor branşlarımız hakkında halkımıza fuar süresince bilgi verildi.
        Yönetim kurulu üyemiz Bedri Sincar dünyanın en büyük sualtı Fuarı DEMA ya katılmak üzere dün ABD ne gitti. şu anda orada ve yetkililerle gelecek yıl DEMA’da Türkiye’nin tanıtımına yönelik bir TSSF standı açılması için görüşecek.
        ULUSLARARASI KURULLARDA YER ALDIK

Federasyon Başkanı A.İnkılap Obruk, Uluslararası Cankurtarama Federsyonun ILSE uluslararası Avrupa yönetim kurulu üyeliğine,
        Sinan Duru uluslararası Cankurtarma Federasyonu ILSE Development Aid Commission üyeliğine,
        Yılmaz Akyunus, Sinan Duru, Levent Ucuzal Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu CMAS’ın üç ana teknik kurulu üyeliklerine seçildiler.
        YÖNETMELİKLERİMİZİ HAZIRLAMAYA BAşLADIK

Bir çok branşımızda yönetmelik hazırlanarak daha düzenli ve kurallara uygun çalışılması yoluna gidildi.

Cankurtarma Onaylanmak üzere.
        Donanımlı Dalış Taslak olarak hazır
        Sualtı Görüntüleme Taslak olarak hazır
        Sukağayı Taslak olarak hazır
        Jetski Taslak olarak hazır
        ÇEVRE BİLİNCİNE HEP ÖNEM VERDİK

Kurul Başkanımız Dr. Mustafa Tolay çalışmaları ile TSSF nin çevre bilincinin ne denli önemli olduğunu kamu oyuna sergilemiş oldu. Arkadaşımız topluluğumuzu da yurtta ve dünyadaki gelişmelerden her an bilgilendirdi.

Tüm bunlarla yetinmedik, önümüzdeki yıla dönük hedeflerimizi ise şimdiden saptadık :

YURT İÇİ HEDEFLERİMİZİ SAPTADIK

Tüm illerimize branşlarımızın yayılmasını sağlamak.
        Özellikle havuz sporlarının havuzu olan illerimizde yaygınlaştırılması için antrenör yetiştirmek.
        Sualtı fotoğraf sergilerini taşınabilir duruma getirerek dalış yapamayanlara sualtının güzelliklerini tanıtmak.
        Fuarlarda stand açarak gerek sportif gerek se turizme yönelik çalışmalarımızı tanıtmak.
        Cankurtarma eğitimlerini yaygınlaştırmak ve ülke çapında tüm kıyı, havuz ve suya girilen her yerde eğitimli cankurtarma bulunmasına katkıda bulunmak.
        YURT DIşI HEDEFLERİMİZİ TASARLADIK

Uluslararası boyutta düzenlenen kongre ve toplantılara katılmak ve ülke tanıtımını güçlendirmek.
        Yurt dışından getirtilecek antrenörlerle ve yurt dışına gönderilecek antrenörlerimizle sporcu eğitimi konusuna daha bilinçli bir duruma gelmek.
        Yurt dışı fuarlara katılarak Türk turizmi ve spor branşlarımızın tanıtımını sağlamak.
        Uluslararası müsabakalarda daha iyi derece alınabilmesi için komşu ülkelerle turnuvalar düzenlemek.
        Değerli dostlarım,

Sualtı topluluğumuz bu adeta kenetlendi. Bunda yalnız federasyonumuzun çabaları değil, sizlerin de federasyonumuza sahip çıkmanızın katkıları büyüktü. Bizlere verdiğiniz destekler, aldığım çok güzel mesajlar ve katkılarınız çalışmalarımıza güç kattı.

Daha çağdaş, daha katılımcı ve daha demokratik bir yaklaşım içinde topluluğumuzlz içiçe çalışmak, federasyonumuzun temel ilkesi olmalıdır.

Hepinizi sevgi ve saygılarımla kucaklıyorum.

A.İnkılap Obruk

Türkiye Sualtı Sporları

Federasyonu Başkanı

Yorum yap

.................................................. ....

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

dernek olsun, kulüp olsun, siyasi güç-kulis olsun.. her ne olursa olsun ama sadece bizi doğru anlatsın ve sahipsiz bırakmasın.. sanırım herkesin tek istediği bu. huzurlu-zevkli bir dalış ve saygı..

Yorum yap

Ben yaz başında bu durumları işaret eden yazı yazdığımda kimse dikkate almadı.Deniz malzemesi satanların oluşturduğu sektör(!)bunu engeller dendi.Allah aşkına Türkiyede deniz malzemesi satanların sektörel boyutu mu vardır ki ne kadar güçlülerdir de engelleyecekler.Regülatör konsol satar gül gibi geçinirler.Ben derim ki federasyona soralım tam ne denmek istenmiş.Yetkileri var mı bu işi istedikleri gibi sınırlandırmaya?Dikkat etmemiz gerekiyor.Saygılar.
                  Ardahan Dikme
                  [email protected]
                  Kuzey Egeliler____
                  Extrablatt geri döndü.
                  Poseidon A?k?na!!!

Yorum yap

turistik yöre de ne demek allah aşkına?? burası türkiye, heryer turizm bölgesi.. sudaki insanlara "where are you from" diye sorup, türk değilse sudan çıkacak mıyız? yani insanın inanası gelmiyor bu girişimlere.. o zaman federasyon direkt turizm bakanlığına bağlansın. eğer başkanımıza ulaşabilen birileri varsa aramızda bu konuyu tartıştığımızı ve onu da fikirlerini ve gerekçelerini beyan etmek üzere bu platforma beklediğimizi iletsin. ulaşılamıyorsa (başkanlara ulaşmak her zaman kolay olmaz) bu kadar insanın konuştuğu bir platform olduğu ve buradaki insanların nüfusu, portföyü, düşünceleri hakkında bilgi vermek üzere biz gidelim yanına.. biz de kabul etseler de etmeseler de sualtının bir parçasıyız..

bora evet diğer forumda başlığı gördüm ama dediğim gibi asıl katılım burada oluyor. örneğin o başlığı sen söylemesen benim haberim olmayacaktı. ama herkes hergün iştahla fotolara bakmak üzere mutlaka uğruyor buraya..

Yorum yap

yapmay1n arkadaslar rica ediyorum, bu yasaklar beni tahrik ediyor ,ne kadar yasaksa okadar yapas1m geliyor ,asimiyim neyim .......
                      ben dalarken biri engel olcak ha olay ç1kar1r1m serefsizim....1s1r1r1m....

Yorum yap

Federasyonun yetkisi yok ama etkisi çok.. Yasaklama olayında asıl rölleri Tarım-köy işleri ile kamuoyu baskısı üstleniyor... Federasyonu körü körüne suçlamak yersiz. Ama şaşkaza lisansınız varsa yandınız :) tüm yetkileriyle tepenize çökerler:) Yani lisaslı sporcular üzerinde yetkileri var. (Zaten herkese sözünün geçebilmesi için bröve ile himayesi ve gözetimi altına alma çalışmaları yapıyorlar (bir düşünce) )
                        Kulüpleşmenin önemine değinmiş bir arkadaş... Bana pek yabancı gelmedi bu istek... Çok değil bundan 1-1.5 yıl önce "haydi arkadaşlar dernekleşelim sesimizi duyuralım" sloganları ile ortaya çıkmıştı ve şuanki durumlarıda pek içaçıcı değil doğrusu... Daha dernek fikrini bir türlü özümseyememiş bizlermi kulüpleşip ses getireceğiz? Hiç sanmıyorum.. Kötümser değilim ama görünen köy klavuz istemez...

Yorum yap

imrozlu Nickli Üyeden Alıntı
                          yapmay1n arkadaslar rica ediyorum, bu yasaklar beni tahrik ediyor ,ne kadar yasaksa okadar yapas1m geliyor ,asimiyim neyim .......
                          ben dalarken biri engel olcak ha olay ç1kar1r1m serefsizim....1s1r1r1m....
                          murat gaz arama kardesım dur bıraz uz dur

Yorum yap

Aşağıdaki linke TSSF sayfasında kurullar adlı listede Zıpkınla balık avı teknik Kurulu'ndan bir arkadaşı tanıyan ya da o arkadaşlardan sitede üye olan bir arkadaş varsa şu işin gerçeklik payını bir sorabilir mi?
                            http://www.tssf.gov.tr/kurullar.asp

Yorum yap

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X