Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yasaklar ve yasak yerlerde dalış

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yasaklar ve yasak yerlerde dalış

Arkadaşlar;

Yasaklar konusunda hakkınızı aramanızı tavsiye ederim, şöyleki

Konuna göre tüm dalışa yasak olan yerlerde tüplü dalış=aletli dalış yasaktır. Bunu şu şekilde açıklayabilirsiniz.

1-Buralarda insanlar tekne ile veya kıyıdan olta atıyorlar ve balık tutuyorlar kimse bir şey demiyor.
    2-İnsanlar burada yüzüyorlar, gözlükle denizin dibini izliyorlar hatta tekneden atlayıp dibe dalıyorlar!!!

acaba eline zıpkını alıncamı yada soğuktan korunmak için giyindiğimiz elbiseyi giyincemi yasak oluyor, yok böyle birşey.

şunu aklınızdan çıkarmayın biz dalış yapmıyoruz zıpkınla balık avlıyoruz. Bu sadece türkçenin kelime eksikliğinden kaynaklanan bir isim benzerliğidir.

Eğer tüm bu açıklamalarınıza rağmen yetkili ceza kesiyor ve / veya malzemelerinize el koyuyorsa adamdan isminin yazılı olduğu ve yaptığı işi açıklayan bir yazı isteyin bunu vermiyorsa sizde malzemelerinizi vermeyin, yazıyı aldıktan sonra bölgenin ilgili makamına kişiyi mahkemeye verin.

Ancak bu şekilde bu sorunları aşacağız. Yoksa her sudan çık diyene boyun eğersek işimiz gün geçtikçe zorlaşır.

Ben buna benzer olaylarla karşılaştım karşılaşıyorum, yukarıdaki gibi açıklamalardan sonra sorun kalmıyor. Hatta yanınızda tüzük ve kanunların birer çıoktısını da bulundurmanızı tavsiye ederim

tabii yasak balıkları vurmamak, liman içlerine (dış taşları hariç) ve yüzmenin dahi yasak olduğu yerlere dalmamak kaydı ile yukarıda yazılanlar doğrudur.

Birde yanınızda şu saçma avcılık belgesi olması şart ne yazık ki

Haklısın kardeş Artık bişeyler rayına oturmalı.Bazı Jandarma hatta Sahil Güvenlik bile hala 71 cm tüfek yasağının kalktığını bile bilmiyo..Kıyıda ki olta acıları avlanma belgesi diye bişeyin varlığının haberinde bile değil,ama suda zıpkıncı görünce direk cepten 156 yada 158 tuşluyo. Banada seni şikayet ettim birazdan gelirler dediği zaman,kanunları anlatıyorum HADİ YA ÖYLEMİYDİ diyolar.
    Derneğin kurulmasıyla belki bazı şeyler değişir.Resmi mercilerin okumaya tenezzül etmedikleri zıpkın avı ile ilgili tüzükler her karakola fax ile yollanır.
    Bence Dernek faydalı olacak,uzun vadede bile olsa bazı şeyler değişecek.
    Herkese saygılar ve sorunsuz dalışlar....
    Fatih ÇEL?KÇ?
    0 544 438 73 23

Yorum yap

Murat bunu duyuru bölümünede taşı istersen....

Yorum yap

Murat zaten sana ceza kesmeye kalkıyorsa tutanakla kesmek zorunda al makbuzu ver cezayı olmaz o tutanakla mahkemeye müracaat edebilirsin.

Yorum yap

30.05.2005 tarihinde sahil güvenlik e-mail adresine atmış olduğum bilgi mesajı aşağıdadır cevabını bekliyorum cevap gelmez ise dernek adı ile resmi yazı yazıp yollayacağım

Sayın Yetkili / Komutanım;

Zıpkınla balık avlayan, sualtı avcıları olarak birlik olmak adına dernekleşme yoluna giderek sorunlarımızı ortak bir dilden kurumsal olarak konuşma ve çözme çalışmaları içindeyiz.

Konu ile ilgili olarak "Sualtı Avcıları Derneği" adı altında bir dernek kurduk ve burada sorunlarımızı tartışıyoruz. Sorunlarımızın en başında, Jandarma ve Sahil güvenlik ile yaşadığımız sorunlar gelmektedir. Bu nedenle konunun bilir kişileri olarak sizlerden, konu hakkında ilk ağızdan bilgi almak, hatta ve hatta yaşadığımız sorunların çözümüne katkısı olacak, ziyaret edip karşılıklı konuşmamızın faydalı olacağını düşündüğünüz kişiler varsa isim ve telefon bilgilerini rica ediyoruz.

Yaşadığımız sorunlara gelince kısaca şöyle : Bugün bilindiği üzere denizlerimizde - kıyılarımızda dalışa yasak bazı bölgeler bulunmaktadır ve bu bölgeler, Sahil Güvenlik Komutanlığının yayınlamış olduğu kitapçık ve haritalarda da açık olarak belirtilmiştir. Fakat burada yoruma açık bir konu bulunmakta ve doğal olarak Sahil Güvenlik botları ve Jandarma yetkililerinin her biri bu konuyu farklı şekildeler de yorumlamaklardadırlar.

şöyle ki : Öncelikle dalış kelimesinin karşılığı aletli dalış yani bir hava kaynağı ile sualtına inme işlemine verilen isimdir ve kanunlarda dalışa yasak bölgelerde dalış yapılması izne tabidir yazar fakat Türkçe de zıpkınla, yedek bir hava kaynağı kullanmadan yapılan balık avı da eskiden beri süregelen bir alışkanlıktan dolayı dalmak kelimesi ile özdeşleşmiştir. Dolayısı ile zıpkınla balık avlayanlarda dalış yapıyorlar olarak algılanmaktadır. Durum böyle olunca dalışa yasak bölglerde av yapan arkadaşlarımızın malzemlerine el konulmakta ve ceza almaktadırlar. Fakat aynı dalışa yasak bölgelerde insanlar olta atabilmekte, gözlük ile veya gözlüksüz yüzebilmekte hatta ve hatta tekne ile ağ bile atabilmektedirler. (tatbikat -atış sahası, askeri bölgeler veya yazı ile kesin olarak yasaklanmış yerler (batık şehir gibi) dışında) Yani bizim yapmış olduğumuz tüm faliyetleri yapmaktadırlar. Fakat avcı arkadaşlarımız ellerine zıpkın alınca, çevredeki balıkçılar anlamsız bir kıskançlık içine düşmekte ve ilgili mercie şikayette bulunarak yetkilileri gereksiz yere meşgul - rahatsız etmektekdirler.

Buradanda anlaşılacağı gibi sorun bir kavram karmaşasından kaynaklanmaktadır ve yaşadığımız sorunlar anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Çünkü daha öncede söylediğimiz gibi insanlar yasak bölgelerde yüzebilmekte gözlük ile dibi seyredebilmekte ve ağ atabilmektedirler.

Bu sorunun çözülmesi için cevabınız veya vereceğiniz ilgili kişinin irtibat bilgileri bizim için büyük önem taşımaktadır.

Konuyu bilgilerinize sunar vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Murat GÜL
          Tel:0.533.5815662

Not : Zıpkınla balık avı yapan kişiler, yedek bir hava kaynağı kullanmadan, yasak türleri avlamadan ve fener ile gece avı yapmayan yani kanunlara uygun olarak av yapanlardır.

Yorum yap

Murat yanlış hatırlamıyorsam Milli park ve ve koruma alanı nedeniyle yasaklanmış bölgelerde kıyıdan 200 metre açığa kadar her türlü av yasak.Bu madde her yerde her avcıya karşı uygulanıyormu bilmiyorum ama buna dikkat edilmesinde fayda var diye düşünüyorum...

Saygılarımla..

Yorum yap

Cevap yok muuuuuuuu??????????????

Yorum yap

Onlar genelde cevap vermez kesip atarlar selcuk.

Murat agzina saglik, 1-3-5 derken yavas yavas bilecekler kimin hakli oldugunu. Buarada askerle hic muhattap olmayin, direk komutanla muhattap olun derim ben. Asker komutandan da kor cahil.

Yorum yap

Muratcım; ellerine sağlık... Bilgiler gerçekten aydınatıcı. Ancak eklemek istediğim küçük birşey var... Malzemelere el konulması bir ceza değil, suçta kullanılan eşyanın zaptıdır. Teknik ismi ise müsaderedir. Eğer cezanın kesilmesini takiben malzemeye el konuluyorsa bu üzücü fakat kanunlara uygun bir işlemdir. Böyle bir durumda malzemeyi vermemek doğrudan doğruya memura mukavemettir; ki bu da TCK'da gayet ciddi bir suçtur. Ancak ilgilinin kimliğini sormak ve akılda tutmak sonrasında yapılacak işlemler için ilk fırsatta saat, yer ve açıklayıcı diğer bilgilerle not etmek faydalı olacaktır.

Hiç bir arkadaşım tarafından yaşanmaması dileklerimle.

Saygılarımla...

Yorum yap

Malzemeyi vermeyin demuyorum ki? verin zaten savcı hemen geri veriyor, gerçekten ciddi bir suç işlemediyseniz :)

Yorum yap

Dalışa yasak sahalar-plajda avlanmak-gece avlanmak-koruma altındaki alanlar-liman içleri gibi yerlerin haricinde avlmamıza herhangi bir yasak yoktur.Zaten çoğu jandarma ve sahilgüvenlikçi arkdaşlarımız şikayet olmadan bizi rahatsız etmezler.şikayetten kastım yukardaki kurallara uyulmaz ise.Oyüzden herhangi bir zorlama ile karşılaşmamamız lazım.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                      X