Duyuru

Gizle
No announcement yet.

SAROZ-İBRİCE LİMANI

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• SAROZ-İBRİCE LİMANI

:)

Sarp kayaların deniz ile birleştiği yere gizlenmiş bir limandır. Arabanızı kıyıya çekip istediğiniz her dalışı yapabileceğiniz bir dalış noktasıdır. Genellikle bu bölgeye dalışa gelenler Keşan'daki otellerde ya da doğada çadırda kalmaktadırlar.

Liman özellikle hafta sonu için İstanbul'dan gelen en az 10 dalış merkezini aynı anda ağırlar. Bu da en az 100 dalgıç demektir. Bireysel olarak gelenleri de düşünürseniz her köşe dalgıç ile dolup taşar. Fenerin bulunduğu yerden dalışa gidebileceğiniz gibi hemen yanındaki kumsalı da dalış için kullanabilirsiniz. Sudaki deniz kestanelerinin bolluğundan patik ya da patikli palet kullanmanızı tavsiye ederim. Bu bölgede onlarca dalgıç eğitim aldığından sualtı kalabalık gibi görünebilir. Ancak hiç düşündüğünüz gibi değildir.

Eğitimler genelde 9 ila 25 metreler arasında yapılmaktadır. Dolayısı ile koyun doğusuna doğru 50 metre kadar yüzüp dalmanızı öneririm. 3 metrede başlayan görkemli sualtı renkleri ve canlıları sizi beklemektedir.

İbrice Limanı'nda her mevsim sık karşılaşılan Munida rugosa
    Her mevsim ayrı bir coşkuyu ve yaşamı barındıran bu sulardaki derinliğin 45 metreye kadar gitmesinden dolayı derin dalış olanağı bulunmaktadır. Bu konuda eğitimliler derin dalış yapabilir. İlk metrelerden sonra balık çeşitleri ile ünlü Saros'da her canlıyı her an görebilirsiniz.

Fotoğrafçılara ise özellikle sığdaki kovuklarda gece dalışı öneririm. Limandaki lokantanın ucundan suya girenler de karadaki dağların yapısını sualtında bulacaklardır. Kovuklar arasına gizlenmiş ahtapotlar, açıkta dolaşan akyalar ya da sazlıklar arasındaki sübyeler size hoş geldin diyeceklerdir. :) :) :)

Serkanım bilgini paylaştığın için sağol ayrıca masalsı anlatımın, oraları görmediğim halde bir an için beni o güzelliklerin içine sürükledi

Saygılar

Yorum yap

iyide serkan bey orada scubac1larla papaz olmazm1y1z acaba diye düsünüyo insan ,

Yorum yap

orası scubacıların kabesi dalacaksan bazı ters durumlara hazırlıklı olmalısın.ayrıca doranın dediği doğru balık nezaman karşına çıkar belli değil.eylül.ekim gibi dalmanı tavsiye ederim çünkü otarihlerde orası levrek
        kaynar benden söylemesi.iyi avlar. 8)

Yorum yap

hafta içi durumlar nasıldır..

hafta sonu kadar yoğun olur mu?

Yorum yap

imrozlu Nickli Üyeden Alıntı
            iyide serkan bey orada scubac1larla papaz olmazm1y1z acaba diye düsünüyo insan ,
            össden hemensonra 4 günlügüne oraya gittim ve 14 gün kaldım :D
            limandan 3-4 km ilerdeydik dalkıçlarla hiç bir sorunumuz olmadı güzel yerler balıklar koylara göre değişiy bir koyda baya bir sinarit vardı bayada vurdum
            bizim çadır kurdugumuz koyda levrek baya vardı gerçi fazla vuramadık ama olsun :oops:

Yorum yap

mustafa akgul Nickli Üyeden Alıntı
              hafta içi durumlar nasıldır..

hafta sonu kadar yoğun olur mu?
              hafta içi genelde yoklar ama hafta sonu tekneyle baya geçiyorlar

Yorum yap

kalamar ve supya bakımından gerçekten süper yer ayrıca dülger görmüştüm bi defasında ama scuba yaptığım için zıpkınlama imkanım yoktu

Yorum yap

Arkadaşlar, Erikli'den Enez'e doğru devam edin, 20 dakika sonra solda göreceğiniz küçük çam ağacı ormanında durun. Ağaçları geçince geniş bir kumsal var. 20-30 metre ilerideki step kayalara bir bakın, neler var neler??? Eee, umulmadık yerler avcıyı sevindirirler. Bu da kıyak olsun size.

Yorum yap

Serkan merhabalar,
                    İbrice limanı benim uzun senelerden bu yana bildiğim çokta sevdiğim bir yerdir.Scuba turlarının artması ile birlikte çok rağbet gören bir yer oldu.Limanın solundaki yamaçta kamp yapmak eğlenceli olabilir.Scuba içinde çok uygun bir yer olabilir.Fakat zıpkıncılara tavsiye etmem.Çevrenizde bir balığın şişe geçmiş halini düşünerek ııııhy diyen birçok çevre sevdalısı görebilirsiniz.(Hemen limanın sağındaki lokantada sofraya gelen levrek ve kefallerin nasıl avlandığını sormazlar)Bu levrek ve kefalleri ellerini kollarını hatta hayatlarını tehlikeye atarak avlayan,gelen grupları aç komayan kahraman balıkçılarımızında sizi suda gördüklerinde jandarmayı arayıp keyfinizi kaçıracaklarından emin olabilirsiniz.
                    Ayrıca limanın solundan başlayıp çamlık alana devam eden yol boyunca harika koylar vardır.(biz eskiden kamp yapardık)şimdi piknik yapmak,kamp kurmak,ateş yakmak,denize girmek YASAK...Yolun girişindeki büyük tabelada yazıyor ben söylemedim.Neredeyse nefes almadan geçip gidin diyecekler.
                    Gezip görmek,scuba yapmak ve değişik bir gün geçirmek için güzel olan bu yeri zıpkıncı arkadaşlarıma tavsiye edemeyeceğim

Yorum yap

O bolge yasaksa scuba dalısınada yasaktır... ona yasak buna deyıl dıye bırsey yok. varsa amator balıkcı belgenız.. yanınızda sırkulerıde bır dosyada cantanızda tasıyın.. scuba cı arkadaslar ne cagırsa cagırsın sızı baglamaz... kavga cıkar dıyorsanız o ayrı.. onun dısında jandarma sahıl guvenlık falan bunlardan cekınmenıze gerek yok..

Yorum yap

bu sirkuleri sanirim tarım il ya da ilçe müdürlüklerinden alıyoruz değilmi

Yorum yap

gürol Nickli Üyeden Alıntı
                          şimdi piknik yapmak,kamp kurmak,ateş yakmak,denize girmek YASAK...Yolun girişindeki büyük tabelada yazıyor ben söylemedim.Neredeyse nefes almadan geçip gidin diyecekler.
                          o tabelayı ben de gördüm fakat biz kampımızıda (paralı yeredeğil koylardan birine) ateşimizide (hemde ne ateş 2-3 m yüksekliğinde) balıgımızıda vurduk hiç kimse birşey demedi
                          hatta balıkcılar kıyıya cok yakın gidiyorlar ve bizi gördüklerinde levrek sürüsü gördünmü balık varmı gibi sorular soruyorlardı hatta bir kaç seferde suya girmek için hazırlanırken rast gele bile dediler

Yorum yap

farmer Nickli Üyeden Alıntı
                            bu sirkuleri sanirim tarım il ya da ilçe müdürlüklerinden alıyoruz değilmi
                            http://www.kkgm.gov.tr/Birimler/Su_Urunleri/index.htm bu sitede sirküler var prınterın varsa dokersın kagıda.. baska sıtelerde de bulabılırsın bunları...

Yorum yap

Mükemmel bir doğa ,mükemmel bir deniz=SAROZ.Her an her şeyi görebilme şansı,sinaritinden akyasından orfozuna kadar hepsini barındıran cennet.İbrice ise ayrı bir güzellik.Gitmeyenler mutlaka gidip görmeli. [url=http://img129.imageshack.us/my.php?image=dscn1654irf6rc.jpg][img=http://img129.url]fotodaki arkadaş ben olurum tahminen 7 metre civarı.
                              Dal?n sagl?cakla,kazas?z avlar
                              METIN TOPAL 0 542 226 01 69

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X