Duyuru

Gizle
No announcement yet.

MARMARA DA SİNARİT DE VAR

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• MARMARA DA SİNARİT DE VAR

Marmara da özellikle kapıdağ yarımadası çevresi ve Marmara adası sinaritin eskiden beri bulunduğu meralardır.
    Ancak hayvancıklar gece kasaplarından kaçacak delik bulamadıklarından sayıları çok azaldı çok nadiren görülüyorlar.
    Hava karardığında kompresör teşkilatlı kayıklar limanlardan ayrılıyor ve sabaha kadar katliam yapıyorlar
    Bu yıl eşkina yasak ama en çok avlanan tür eşkina. El altından restoranlara satılıyor çünkü müzayedeye çıkartamıyorlar.
    Ne yazık ki restoranları denetleyen yok. Yaptırımların azlığını bilen bazı kimseler kendi adalet ve ceza kurallarını koymuşlar. Zıpkıncıları engelleyerek meralarını korumaya çalışıyorlar.
    Örneğin Cendere burnunda Karabiga balıkçıları , marmara adasında Asmalı köyü balıkçıları , Kapıdağ da Ormanlı köyü balıkçıları gibi.
    Yanlış anlaşılmasın bu insanların gündüz serbest dalış yapanlarla bir alıp veremediği yok ama gündüz veya gece dalan nargilecilere göz açtırmıyorlar. Sudaki dalgıcın hava hortumunu kesmek dahil kavga , gürültü , dayak , kötek hepsini yapıyorlar ve bence haklılar da.
    Bir serbest dalıcının verimli geçirdiği 1 yıl boyunca vuramayacağı balığı gece birkaç saat içinde nallıyorlar. Bir de sinarit vurduk , mercan aldık diye övünüyorlar.
    Bu işi yapan kasapların sayısı son yıllarda aşırı artmış durumda çünkü kolay para gözüyle bakılıyor. Özellikle de salyangoz toplayan kayıklar. Gündüz salyangoz toplama işinde çalışıp gece olunca katliam birlikleri haline dönüşüyorlar.
    Yasak yöntemle avlanmış ya da avlanması yasak olan türlerin satışı ya da tüketimi önlenirse ancak bunun önüne geçilebilir.Hiçbir restoran ya da balıkçı , vitrinine bu balıkları koyamamalıdır.
    Aslına bakılırsa para cezası vermeye bile gerek olduğunu düşünmüyorum. Sadece bu balıklara el koymak bile caydırıcı olacaktır. Düşünsenize restoran sahibi olarak kilosu 20 milyondan 100 kilo eşkina alıp 2 milyar ödediniz ve denetim sırasında balılarınıza el konuldu paranız havaya uçtu. Birdaha zıpkın balığı yada yasaklanmış balık alır mısınız ?
    Kaçınız şimdiye kadar 4 - 5 kiloluk bir eşkina vurdu ? Vuranlar varsa şimdiye kadar kaç tane vurdu ? Bu kasaplarda sadece birinin bir plakanın altında sadece 2 saatte 40 - 50 tane vurduğuna şahidim.
    Birbirimizi fazla uyutmayalım hepimiz şimdiye kadar gece balık vurduk. Bazılarımız halen devam etmekte. Bazılarımız arasıra da olsa yapmakta.Ama hiçbirimiz bundan gurur duymuyoruz . Gece snorkelle suya girip yemelik maksadıyla birkaç balık vuran amatörlerle bu kasaplar birbirinden çok farklı.
    Sözlerimin yanlış anlaşılamasını istemem gece avcılığının ( ki avcılık değil kasaplık) hiçbir şeklini tasvip etmiyorum. Burada ki hiçbir arkadaşın da tasvip etmeyeceğini biliyorum. Fakat gece dalan amatörleri de bu kasaplarla aynı kefeye koymayalım.
    Elbet gece dalan arkadaşlarımız da zaman içinde gündüzün keyfini tattıklarında ve avcılıklarını geliştirdiklerinde , bir daha gece suya girmek istemeyeceklerdir.
    Bizim üstümüze düşen bu kasapları engellemek için neler yapabilir hangi yolları deneyebiliriz diye düşünmek ve ciddi anlamda harekete geçmek.(eğer daha uzun yıllar avlanabilmek ve bu vazgeçilemez tatları çocuklarımıza da öğretebilmek istiyorsak) Boş durduğumuz her dakika aleyhimize işliyor.

SELAM

AH BE KARDEşİM NE GÜZEL YAZMIşSIN ORALARDA DEĞİL RESTORANLARA BALIK SATMAK BURADA BUYUK ALIş VERİş MARKETLERİ SATIYORLAR EşKİNALARI TEZGAHLARDA .BİR DE O BAHSETTİĞİN şEYTAN KÖYLÜ (ORMANLI) VATANDAşLARDA SNORKEL GORMESİN SUDA HEMEN JANDARMAYI ARIYORLAR AMA KOYUN YARISI GECE AVLANIYOR NE DİYİM ALLAH ISLAH ETSİN BU TUR CANLILARI ...
    Mustafa KANMAZ CAD/CAM TOPSOL?D , RH?NOCEROS ,AUTONCAM ,AUTOCAD

"Ben ölünce bir elimi tabutumun d???na at?n . ?nsanlar görsünler ki padi?ah bu dünyadan eli bo? gitmi?tir." {Kanuni Sultan Süleyman}

Yorum yap

selam arkadaşlar dediklerinize bende şahit oldum kapıdağ yarımadasında özellikle ilhanlar köyünde bu iş öyle bir hal almış ki köyde gündüz dalış yapan insan kalmadı... gece dalıp el kadar karagöz ve işkineleri vurmayı marifet sayıyolar. keşke hasan beyin dediği gibi 4-5 kiloluk olanları vursalar sadce adamlar küçük büyük bakmadan önlerine geleni vuruyolar bu daha da kötü oluyo...

Yorum yap

abicim gece dalanlar sadece o merada gündüz süper olanlardır bunu atlamayalım..

Yorum yap

Gündüz süper olan neden gece avlanmaya ihtiyaç duyar ? para için.Gündüz süpermen bile olsalar vuramayacakları balıkları (miktar olarak) gece indiriyorlar.
          Zıpkıncılığı ticari olarak yapmak bütün dünyada yasaktır.
          İspanya da zıpkın balığını satmanın cezası 22.000 (yirmiikibin)euro.
          Mantıklı her Kuzey Akdeniz ülkesinde olduğu gibi İspanya’da da orfoz ve diğer taş balıkları artık "tabu" ve kesinlikle koruma altında. Can sıkıntısından bir orfoza sıkmanın bedeli oldukça pahalı, para cezasının yanında bir de devlet altınızdakı bot dahil her türlü ekipmana el koyuyor ve tabii ki orada sahil güvenliğe rüşvet olarak orfoz verip kurtulmak gibi bir şansınız da yok!
          .
          .
          kaynak : Kut Karahasan Deniz Magazin Dergisi

Yorum yap

Bu sadece etik olarak yayılabilir.Kanun çercevesinde yasak olan o kadar cok sey varki.Saygısızlık , kanun tanımama ,kendi başına buyrukluk toplumumuzu saran bir virüs gibi. Bu kadar çok konuda hassasiyetimizi kaybetmişken, insanlarımıza doga ile ilgili hassasiyeti bir şekilde anlatmak gerekli diye düşünüyorum.Bu dernek için öncelikli görevlerden biri olacak.Desteklerinizi bekliyoruz....

Yorum yap

merhaba arkadaşlar tüm söylemleri destekliyorum bu işi yapanların elleri kırılsın demek istiyorum ben erdekliyim babamların zamanın da okadar bol balıkvarmışki yer gök balıkmış şu an bir balığa hasretiz halbuki bu canavarlar kendi sonlarını da hazırlıyorlar üç beş kuruş için bilinçli insanları yetiştirmek aslında bizim elimizde ama yetiştiren ve veya yetiştirmeye çalışan kim herkez sağduyulu olsa kurallara uysa ölür çünkü

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X