Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Saroz'da dalış gerginliği

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Saroz'da dalış gerginliği

merhaba 10 mayıs 2005 tarihli posta gazetesinde bir haber çıktı.Bunu sizinle paylaşmak istedim.

'İstanbul'a en yakın dalış merkezi olarak bilinen Saroz körfezinin ibrice limanı na dalış tekneleri sokulmuyor.Tekneyle limana giremeyen sualtı kulüpleri ,kararı alan balıkçılar kooperatifini kaymakamlığa şikayet etti.Kadıköy sualtı merkezi başkanı Savaş Yapman ,çevredeki esnaf için çok önemli olduğunu belirterek kararın trol ve dinamitle balık avlayanlar tarafında alındığını iddia etti'

bir bu eksikti diyorum başka bir şey şimdilik demiyorum

saygılar

Bora bey,

ibricede bir çok kere avlandım oradaki yerel balıkçılardan bir tepki görmedim ama sağolsun scubacı dostlar elinden geleni yaptılar yok efendim dalamazmışım yasakmış vs tabiki daldım tabiki avlandım.

Yahoo guruplardaki sualtı dergisi topluluğunda bu arkadaşlarımız her gün yazışıp eylem hazırlığı yapıyorlar ve hatta araya millet vekili bile koyduklarını yazdılar hoş gene sonuç değişmedi ben bu durumu biraz ilahi adalet gibi algıladım gittikleri her yeri sahiplenen bu zihniyet en azından birazcık olsun denizin sahibi olmadıklarını onlarında başlarına bize yaptıkları gibi olay gelebildiğini görsünler ve ne kadar kötü bir durum olduğunu anlasınlar.

Bir söyleme göre ibrice su ürünleri kooperatifi başkanı demişki biz dinamit atıyoruz bizi şikayet ediyorlar bu sebeple izin vermiyoruz demiş ne kadar doğru bilemem ama tabiki böyleyse bu yanlış bir davranış.

Görüşmek dileğiyle,

Yorum yap

kadikoy su alti sporlari cok caba harcadi ama malesef kazanamadilar dalis bolgelerini degistiriyorlar. kooperatif baskani nizamettin bey scuba teknelerini sokmuyor ibriceye. ilahi adalet denirmi bilmem ama legal olmayan seyler var ortada scuba tekneleri kooperatif limanindan elektrik kullaniyor ancak odeme yapmiyorlarmis falan. bende basindan ve inbox a dusen maillerden ogreniyorum bunlari.

Yorum yap

benim endişem işin boyutlarının sualtı avcılığına kadar büyümesi. ilahi adalet denilip destek verilmezse belki bizlerde birgün avlanamayacağız o bölgede.
        saygılar

Yorum yap

...........................

Yorum yap

ibricede bolca dinamit atıldığını biliyorum. üst taraftaki taş ocağından dolayı dinamit temin etmek çok kolay olsa gerek. bir defasında dalarken 200 metre çaprazıma attılar oraya yöneldiğimde balıkçılardan arta kalan 7-8 kg kefalide ben topladım ama ölen minik karagöz yavrularını görünce üzülmüştüm.

Yorum yap

..............................

Yorum yap

konu kesan belediyesin de dahi konusulmus esnaf scubacilarin yore ekonomisine katkisindan dolayi kooperatif baskaninin tutumunu kiniyormus ancak bu nizamettin bey her kimse adam nuh diyip peygamber demeyenlerden. scubacilarin zipkincilara olan tavrinida anlamiyorum. ilk brovemi bende ibricede almistim. sahit oldugum sey bazi egitmenlerin tuple gizlice avlanmalariydi. ustelik bu soyledigim 12 yil once ki bir olay ogunden bugune bunu yapmaktan vazgectilermi acaba ne dersiniz

Yorum yap

haklısınız nevzat bey hala devam ediyor bende ilk brovemi aldığımda 2000 senesi idi yanılmıyorsam muhabbet esnasında bir batık dalışında avlandıklarını kendi ağızlarından duydum.
                  onlar avlanınca (HEMDE HİÇ ADİL OLMAYAN BİR şEKİLDE)bir şey olmuyor biz avlanınca tu kaka vahşi insanlar oluyoruz.
                  ben bu güne kadar avlandığım bölgelerin hiç birisinde profesyonlel balıkçılarla bi problemim olmadı aksine bilgi alışverişi yaptık.
                  muzaffer bey buyuk harf kullandım dayanamadım kusura bakmayın

Yorum yap

Kararı alanların tirol ve dinamitçiler olduğu iddia edilmiş. Ben böyle bir iddianın doğru olacağına pek fazla ihtimal vermiyorum. Böyle bir kanunsuzluğa hiç bir yetkilinin göz yumacağını zannetmiyorum. Bu iddia bence kastını aşmış. Yasağın nedeni işte o dinamitçiler, dinamitçilerin yol açtığı tehlikeler, tirolcular olabilir.Arkadaşlar bana kalırsa olaya birazda onların gözüyle bakmak gerekiyor. Tabiki denizin sahibi onlar değil. Böyle bir yasaklamayı getirmeye hakları olduğunuda düşünmüyorum. Ama bu kadar bilinçsizce avlanan(dinamit, gece avları, tirol vs.vs.) insan varken kurunun yanında yaşta yanmasını çok fazla yadırgamamak lazım. Belkide o insanlarda o ortamı korumak adına bunu yapıyorlardır ve bence haklı yanlarıda var. Yasağı çıkaranı eleştirmekten ziyade o yasağa sebep olan, yol açan insanları bombardımana tutmak lazım. Tabii son olarak her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak şunuda söylemekte fayda varki eğer bu yasağı aldıranlar gerçekten iddia edildiği gibi tirolcüler ve dinamitçilerse O zaman o su altı federasyonu başkanının iddiada değil yetkili mercilere suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Aksi durumda oda bir ihanetin içerisinde bulunmuş olmuyormu?

Yorum yap

dinamit işini yapan çok var daha geçen sene daldığım yerde ölü balık doluydu ama büyüklerini toplamışlar hep minik minik hatta 2 sene adam dinamit yaparken ölmüş bide bu işe yeni başlayanlar ve bilmeyenler için söylüyorum dipteki şişelere kesinlikle dokunmayın özellikle soda şişelerine bazen patlamıyomuş çünkü

Yorum yap

Beyler siz dinamit bulmanın zorluğundan söz ediyorsunuz ama adamlar yaz kış fırsat buldukça gümletip parsayı götürüyorlar.Sonra da tabana kuvvet.Ben dinamit bulmanın zor olduğuna hiç inanmıyorum.Ülkemizde hele çok yaygın bir şekilde uygulanıyor.Bunda itiraz edilecek hiçbirşey yok.Saygılarımla.
                        Ardahan Dikme
                        [email protected]
                        Kuzey Egeliler____
                        Extrablatt geri döndü.
                        Poseidon A?k?na!!!

Yorum yap

1 Dinamit 5 YTL.

Yorum yap

dinamit bulmak veya yapmak okadarda zor değil heralde bizim millet kız kaçırandan yapar gende atar. zihniyet yanlış...

Yorum yap

.............................................

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X