Duyuru

Gizle
No announcement yet.

marmara denizi uyanıyormu?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• marmara denizi uyanıyormu?

arkadaşlar son zamanlarda hem forumdan hem çevremdeki arkadaşlardan hemde nadirde olsa yaptığım dalışlardan son 1-2 senedir
    marmara denizinde bir canlı artışı var veya bana oyle geliyor marmara temizleniyormu ?
    bundan 15-20 sene once bu sporla ilgilenen arkadaşlar zıpkınla balık avı musabakalarının silivride yapıldığını dikkate alırsa marmaranın eskiden çok zengin dir mera olduğunu daha iyi anlarız.
    Bu konudaki düşüncelerinizi ve eğer gerçekten temizleniyorsa bu gelişmenin nedenlerini paylaşırsanız çok sevinirim .
    şimdiden teşekkurler

merhaba

balık çeşitliliğinde bir artma var deniliyor.açıkçası ben pek farkedemedim.farkeden arkadaşlar farkettiği yerleri söylesinler birlikte farkedelim. :=)

Yorum yap

arkadaşlar,gerçekten uzun zamandır sularımızda olmayan balıklar artık tekrar marmaraya giriyor.benim 4-5 senedir gözlemlediğim balık popülasyonu oldukça iyi.kıyıdaki atık temizleme istasyonları ve marmara depreminden sonra dipteki tortuların azalması nedeniyle,mırmır,papaz balığı,sarpa,mavi izmarit gibi bir çok balık tekrar gelmeğe başladı

Yorum yap

Marmara daki balık nüfusu artışına ben de katılıyorum.Avlanırken kıyılarda bunu farkına varmamak mümkün değil.Daha önceleri sayısı çok azalan karagöz, sargoz, mırmır, kikla, akdeniz sarpası, kalkan, pisi gibi türlerde belirgin artış var. Ayrıca asıl sevindirici haber scubayla yaptığım dalışlarda 30 m.lerde mercan, sinarit, kalamar, ve bolca ıstakoza rastladım rastladım bilginize sunulur.

Yorum yap

gelişen balıklar değil, sizin av teknikleriniz. geçen yıl en kıt zamanını yaşadı marmara bakalım bu sene ne olacak.

Yorum yap

unsal bey
            mutlaka sizin kadar iyi bilemeyiz ama marmara denizinin gecen yıllara oranla daha temiz olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir sanırım.
            Atık su ve av denetimleri dahada sıklaşırsa daha temiz bir marmarada zevkle avlanabileceğimizi düşünüyorum.

Yorum yap

ünsal bey,10 sene önce silivride denize girilmez diye tabela vardı belediye izin vermiyordu simdi denizin durumu malum

Yorum yap

deniz temizleniyor doğrudur. fakat son 4-5 yıldır balık populasyonunda düşüş var.

Yorum yap

tolga bey ;
                  şu anda florya dahil olmak uzere bir çok yerde denize girilebiliyor.
                  benim abilerim yenikapı sahilinden girip bacağım kadar levrekleri avlıyorlarmiş ve o zamanlar normal bir av olarak değerlendiriyorlarmiş
                  bu bahsettiğim 30 sene evvel oluyormuş tabii deniz temiz avcı az avcılık bu kadar gelişmemiş . balık bol.
                  gecenlerde Yunanistanda yaşayan bir arkadaşımla görüştüm turkiyeye oranla balık bolmuş bunun sebebide denetimlerin çok sıkı olmasıymış. Herkezden aynı duyarlılıkta olması beklenemez yaptırım gucunun olması gerekiyor yasalar çıkıyor ama uygulanmıyor ne işe yaradı uygulanmadıktan sonra.
                  Umarım yasalar uygulanır herkez duyarlı olur veya olmak zorunda kalırda bizde zevkle ulan bu balığı vursam yarın balık bulabilicemmi endişesinden kurtuluruz

Yorum yap

murat bey,bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum.30-40 hatta 100 sene önce saroz körfezindeki balık poülasyonu yani çeşitleri marmaraya yumurta dökmeye geliyordu (karadenize çıkan kılıç vs. hariç) denizimizin depremden önceki hali içler acısıydı kefal ve mezgit gibi türler için uygun olabilecek dip yapısı yani balçık gibi:-) (haliç suyunun marmaraya gelmesi de eklenince)diğer türlerin çanakkale boğazından girmesini engelledi doğrusu bizler bile suya girmeye korkuyorduk.
                    her sene iklime bağlı olarak balık türlerinde yumurtlama mevsimi ve diğer etkenlerle balık popülasyonunda değişme olabilir yani bir sene kofana akını bir sene palamut bazen orkinoz ama genele bakarsak deniz canlılarında(deniz atı,deniz yıldızı,dragonya,varsan gibi türler)bir artış farkettim.
                    ünsal beyinde dilegetirdiği gibi karagöz gibi sürü balıklarını malesef sonarla yavrulıyamadan topladıkları için bu türlerde azalma olması çok normaldir.japon sularında balık neslinin nasıl yok edildiğini hepimiz biliyoruz sanırım
                    herkeze güzel bir sezon bol avlı tröfeli dalışlar dilerim

Yorum yap

valla ben denetime takmış durumdayım eğer denetimler sıkı yapılsa ne deniz kirliliği olur nede balık turlerinde azalma.
                      imralının cevresine giriş yasağı getirilince butun balıkların yumurtlama sahası oldu netice ortada

Yorum yap

4-5 yıldır olusan balık cesıtlılıgınden ben cok memnunum. bundan oncekı 4 sene mırmır dahı gozukmuyordu. ama sımdı vurmaya bıkıyoruz. ve en bası cıpralar cırıt atıyor.
                        scuba dalısında sınarıtı gormek cok buyuk kısmet. cunkı cok urkek bır balıktır. sesten pek kendını gostermeyebılır. mercan kumburgaz,sılıvrı ve g.yaka acıklarında bayadır cıkıyor. fakat kum mercanı tas degıl.kalamar hıc gormedım gorulmesı sevındırıcı.

Yorum yap

Bence 2 sene evvelki balık bolluğu ve temizliği yok.Zaten denizin temizlenmesi için bir sebepte yok.İç denizde kullanılmaması gereken balıkçı sonar sistemi ana meraları dolduran balık akınlarını bozuyor.Tirol, gırgır ve dinamitçilerde cabası.

Yorum yap

balık az bencede. ama gecen gun erdek narlıda konustugum balıkcılardan bir iki iyi haber aldım. sinarit gorulmeye baslamış yıllar sonra. Ocaklar dalgıç arkadaşım Guney 2 tane 2.5 kiloluk sinarit vurmuş. Ayrıca marmara adasında balıkcı tezgahlarında sinarit gorulmeye baslamış.

Yorum yap

bugün sinarit gorunur yarın vurulur olmeden o gunleri gorebilirsek ne mutlu bize arkadaşlar.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X