Duyuru

Gizle
No announcement yet.

DOĞU KARADENİZ ve TİREBOLU

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• DOĞU KARADENİZ ve TİREBOLU

30 yıla yakın sürede İstanbuldan başlayıp,Doğu Karadenizin hemen her yerinde daldım avlandım.Bence en güzel yer Tirebolu dur.Tirebolunun 3 km batıya çıkışında Yılgın denilen plajın açığında 2 tane kaya irisi ada küçüğü taşlar vardır.Bunların adı Fırın Taşlarıdır.büyüğünün üstünde eskigemicilerin yaptığı fırın vardır. Derinlik kıyı kısmında 15-18 m açıkta 25m civarı. Kıyıya b ve batıya bakan kısımlarında 3-5 m den başlayıp 18 e kadar çeşitli mağaralar taşlar var.Eskiden karagöz ve eşkine sürülerinden DUVAR oluşur,zıpkını tetiklemeden bu duvarın arkasında arkadaşımın olup olmadığını ! kontrol ederdim.Bu arada kendi çektiğim su altı filmlerindede bu görüntüleri kaydetmiştim. şimdilerde Karagöz azaldı Eşkine (mahalli tabirle Landonoz-Mavroşgil) devam ediyor.Sahilden motorla veya 750M yüzmeyi göze alırsanız ,iyi avlar derim.

Verdiğiniz bilgiler çok güzel ama Adınızı ve soyadınızı yazmayı unutmuşsunuz.Malum forum kuralları.

Yorum yap

özür

Gerçekten unuttum.Osman Kulaç adım. Bu hafta sonu burayı Espiye deki apnea cı arkadaşım Haluk la bir yoklayacağız sonucu yazarım.Espiye de skin diving malzemeleri satan bir dükkanı var. Karadenizde küçük bir ilçede ihtiyacınız olan herşeyi en azından acil olanları bulabilirsiniz.
      Bana scuba yap ve fotoğraflarımı çek diye israr ediyor bakalım ne yaparım.Bu noktaya yakın ilçe Espiye.Buradaki Gül Burnu ile ilgili yazılar okudum,gerçekten müstesna bir yerdir.Levrek içinde uygun bir arazi yapısı var. Kayalar denize dik ve suyun içinde aynen devam ediyor. Eskiden sahil yolu geçmezken daha bakirdi ama dinamit bu bölgeyi çok etkiledi.Yinede en temiz suların olduğu skin için ideal bölgelerden biri.
      Yolunuz düşerse kıyıdan tekne ihtiyacı olmadan dalabilirsiniz.Sohbet ve taş için Haluk yardımcı olur.

Yorum yap

adınızı profil bölümüne yazmanız gerekiyor Osman Bey.Böylece her mesajınızda görünür.

Yorum yap

OK

OK yazdım,TNX.

Yorum yap

Aha şimdi tamam.Giresun adasına daldınız mı hiç ? Nedir oradaki vaziyet.

Yorum yap

Giresun adası

Giresun Adasına daldık.Arka tarafı yani birazda kuzey batısı nisbeten fena değil.İlk baharda kefal sürüleri (Rus kefali denilen) rastlanıyor.Ama çok verimli bir arazi değil.Bunda şehire çok yakınlığı,kirlilik gibi sorunlar var.Ayrıca avlanmayada pek müsade etmiyorlar. Ada sit alanı ilan edilmiş.Tavşan dolu ve üreme mevsiminde adaya çıkış yasak.Ben Amatör Telsizciyim.Contest işin gelen arkadaşlara valilikten zor izin aldık.
              Bence iyi bir avlak değil.

Yorum yap

selam

mrb arkadaşlar ben osman bundan sonra buradan haberleşebiliriz

Yorum yap

slm abiler ben aytaç giresundan amatör telsizci deyince dikkatimi çekti benim babamda amatör telsizci Adı Ali Can ÇOKGÜNGÖR kodu TA7EL tanımusunuz bilmiyorum
                  Aytaç ÇOKGÜNGÖR
                  Harita Mühendisi
                  -1989-

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                  X