Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Marmaris-Datça

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Marmaris-Datça

...

Oğuzcum merhaba.Gazi abi zannedersem şu an o bölgede .Çubucak orman kampında.Eğer istersen telefonunu verebilirim.Gazi uzun süredir orman kampına gittiği için dalış bölgelerinide biliyordur muhtamelen.Tekneside var :)
    Eğer işlerimi ayarlarsam hafta sonu bende aranıza katılabilirim..

Yorum yap

Harika olur Sedat, hiç bir şey yapamasakta ailecek toplanıp bir akşam rakı içeriz hem de tanışmış oluruz ;)

Yorum yap

Anlaşılan sende tatile gidiyorsun.Tatil yüzü görmeyeli çok oldu çokk..:)
        Gazi nin telefonunu sana özelden gönderirim Oğuz.Bende ararım müsaitmi diye.Bende ayarlamaya çalışacam kendimi zorlayacam en azından.Haberleşiriz..

Yorum yap

Cevap: Marmaris-Datça

Datça'da mera bilgilendirmesi yapabilicek arkafaşlar varmıdır acaba ? Bayram tatili için hem çadır hemde zıpkın etkinliği yapmayı planlıyorum da ikisine uygun nereler var acaba ?

Yorum yap

Kargı koy olabilir, hem Datça merkeze yakın, hem de aradığınız özellikler var. Gece sivrisinek için önlem almalısınız ama.
            Mesut Peynirci
            Marmaris/Mu?la

Denizde efelik olmaz. (Marmaris atasözü)

Yorum yap

Mesut PEYNİRCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              Kargı koy olabilir, hem Datça merkeze yakın, hem de aradığınız özellikler var. Gece sivrisinek için önlem almalısınız ama.

Mesut Bey;

Kargı koyunda dalış yasağı var. Bu yıl 19 mayısta ceza yedim. Sgk 'nın sitesindeki haritada yer almıyor ancak son güncelleme ile yasaklanmış (ben de ceza sonrası araştırınca öğrendim). Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı 2017 yıllığında da dalışa yasak olarak gösteriliyor (235.sayfa, 38 numaralı alan). Aman diyeyim.

Saygılar.
              Ula? ÇEK?Ç
              ?zmir - 1981

Yorum yap

Lhotse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                Mesut Bey;

Kargı koyunda dalış yasağı var. Bu yıl 19 mayısta ceza yedim. Sgk 'nın sitesindeki haritada yer almıyor ancak son güncelleme ile yasaklanmış (ben de ceza sonrası araştırınca öğrendim). Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı 2017 yıllığında da dalışa yasak olarak gösteriliyor (235.sayfa, 38 numaralı alan). Aman diyeyim.

Saygılar.
                Bilgilendirme için teşekkürler. Ceza için geçmiş olsun. Biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

En son Nisan ayında dalış yapmıştık. Koydan direk denize girmedik, malzemeleri çuvala koyup, eski bir ayakkabıyla tepedeki patika yoldan İnce Burun'a doğru yürüyebildiğimiz kadar yürüyüp, bir koyda giyindik, çuvalla ayakkabıları orda bırakıp girdik denize. Bir müddet İnce Burun tarafına yüzdük, teknelerin demirlediği koyu açıktan geçip mağaralı buruna geldik. Mağarada bir karavida bulmuştum. Biraz daha gidip arkadaş yoruldum deyince dönüşe geçtik. Bu arada yemeklik birkaç iskaroz ve sokkan vurduk. Sığdaki taşlardan birinin altında irice bir karagöz aldım, badim hemen tüyoyu alıp sığdaki öteki taşlara yöneldi bir parça porsiyonluk sargozda o aldı. Toplam 4 kişilik gruba mangallık balık ancak çıkmıştı. Çıkarken, elbiseyle falan dağdan yürümeyelim diye koya kadar yüzüp çıktık. Koyun girişinde boydan boya germe ağ atılmıştı.

Bizi bir kalabalık karşılamıstı. Ne kadar piknikci falan varsa gelmis oraya, özellikle cadaloz bir karı " Bakın denizi işte bunlar kurutuyor" falan demiş. Arkadaş sonradan anlattı. Gözlerinin önündeki ağa bir şey diyen yoktu halbuki. İkimizde toplam 2-3 kilo balık ancak vardı.

Sizi de öyle birileri şikayet etmiş olabilir mi?

Sahil güvenlik ne kadar ceza kesti?
                Mesut Peynirci
                Marmaris/Mu?la

Yorum yap

Mesut PEYNİRCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  Bilgilendirme için teşekkürler. Ceza için geçmiş olsun. Biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

En son Nisan ayında dalış yapmıştık. Koydan direk denize girmedik, malzemeleri çuvala koyup, eski bir ayakkabıyla tepedeki patika yoldan İnce Burun'a doğru yürüyebildiğimiz kadar yürüyüp, bir koyda giyindik, çuvalla ayakkabıları orda bırakıp girdik denize. Bir müddet İnce Burun tarafına yüzdük, teknelerin demirlediği koyu açıktan geçip mağaralı buruna geldik. Mağarada bir karavida bulmuştum. Biraz daha gidip arkadaş yoruldum deyince dönüşe geçtik. Bu arada yemeklik birkaç iskaroz ve sokkan vurduk. Sığdaki taşlardan birinin altında irice bir karagöz aldım, badim hemen tüyoyu alıp sığdaki öteki taşlara yöneldi bir parça porsiyonluk sargozda o aldı. Toplam 4 kişilik gruba mangallık balık ancak çıkmıştı. Çıkarken, elbiseyle falan dağdan yürümeyelim diye koya kadar yüzüp çıktık. Koyun girişinde boydan boya germe ağ atılmıştı.

Bizi bir kalabalık karşılamıstı. Ne kadar piknikci falan varsa gelmis oraya, özellikle cadaloz bir karı " Bakın denizi işte bunlar kurutuyor" falan demiş. Arkadaş sonradan anlattı. Gözlerinin önündeki ağa bir şey diyen yoktu halbuki. İkimizde toplam 2-3 kilo balık ancak vardı.

Sizi de öyle birileri şikayet etmiş olabilir mi?

Sahil güvenlik ne kadar ceza kesti?
                  Tabi ki detaylı olarak anlatayım.

Eşim Datça'lı olduğu için hemen her uzun tatilde oralarda oluruz. Geçen sene yine Kargı koyu (sol burundan sağdaki burunun arka koylarına kadar uzun dalışlar yaptık. Sezon ortası ve kalabalık olduğu için pek balık yoktu, kefal, anca limit üstü sargoz vs. Yalnız Yeşim Bar'ın plajının ilerisi ve solundaki kumluklarda mırmırlar fena değildi. 3-4 parça da onlardan vurduk. Tabi yasak olduğunu bilmiyordum o dönemde. Başka yerlerde de dalış yaptık ama dediğim gibi sokkan haricinde ufak tefek kayda değer bir şeyler yoktu. Baya derin istiyor, o da bizi aşıyordu.

Bu sene 19 mayıs haftasını birleştirip ilk ziyarete gittiğimizde yine ilk o bölgeye bakayım dedim ve 18 mayıs sabahı koyun solundan suya girdim. Kilo civarı 2 mırmır, 1 orta boy çipura ve kefal ile benim için güzel bir başlangıç olmuştu. Sezon dışı olduğundan ortada kimseler yoktu. Ertesi gün de aynı yere gittim. Bu sefer hiç bir şey yoktu, 1 saat kadar dolaştıktan sonra 2-3 m. sığlıkta agaşon yapa yapa arabanın olduğu yere doğru gitmeye başladım. Dipteyken motor sesi duyunca teknenin nerede olduğuna bakmak için çıktım. Burnun ucunda baya uzakta olduğunu anlayınca başka bir noktaya bakmaya koyuldum. 1-2 dalış sonra botun bana doğru geldiğini ve SG olduğunu anladım. Yapacak bir şey olmadığından bekledim. Botun burnunda bir asker elinde kamerayla çekerek bana doğru yaklaşıyordu. Yasak yerde dalış yaptığımı, hakkımda ihbar olduğunu, cezai işlem yapılacağını, bota çıkmam gerektiğini söyledi. Ben de sakin ve ılımlı yaklaşarak bota çıktım ve kıyafet dışında malzemelerimi bota bıraktım. Kimliğimi sordu, arabada dedim, yakında olduğunu gösterdim. Bu arada kara yolundan da sivil bir araçla SG komutanı gelmiş. Onu arayıp kimliğin araçta olduğunu söyledi, komutanın da onayıyla beni karaya bıraktı ve bot malzemeleri alıp gitti. Komutan da gayet nazik bir şekilde haritadan göstererek yasak yerde dalış yaptığımı, hem internetten hem kendi telefonundan hem de SGK 'na ihbar olduğunu söyledi. Kimliğimi verdim, üzerimi değiştirip limanda buluşalım dedi ve önden gitti. Ben de eş durumundan yerlisi olduğum için kuzenleri arayıp bir şey yapabilir miyiz diye sorduktan sonra limanın yolunu tuttum.

Dükkandaki kuzenimi ve komutanı tanıyan arkadaşını da alıp limana gittik ve komutan yapacak bir şeyi olmadığını, 3 kanaldan ihbar olduğu için asgariden de olsa ceza kesmesi gerektiğini söyledi. Ben de itiraz etmedim, nasıl uygun görürseniz dedim ve asgari tutar olan 339 TL'lik idari ceza makbuzum dolarken çay içip muhabbet ettik :) Malzemelerime bakıp, "oo omer palet, makaralı zıpkın, kıyafet, malzemeler iyiymiş. Bütün bunlar bana göre ticari avlandığını gösterir" itirafında bulundu. Yani malzemeye göre buna kanaat getirebileceğini itiraf etti. Sonuçta SGK sitesine güvenerek yasaklara uyduğumu sanırken aslında farkında olmadan yasak yerde dalmıştım, araya birilerini sokarak cezayı iptal ettirmeye çalışmam çok doğru bir yaklaşım değil evet, ama 1600 TL+malzemelerim de gidebilirdi.

Yani özet olarak muhtemelen benzer zihniyette birisi şikayet etmiş, benim cezam bundandı.
                  Saygılar.
                  Ula? ÇEK?Ç
                  ?zmir - 1981

Yorum yap

Detaylar için çok teşekkürler Ulaş bey.

Tahmin ettiğim gibi zıpkıncıları sevmeyen kişilerin marifeti. Ceza olayını gene iyi hallletmişsiniz. Marmaris'te de durum aynı. Normalde sahil güvenlik diğer işleri bırakıp zıpkıncıyla uğraşmaz, ama ihbar olunca mecburen işlem yapmak durumunda kalıyorlar. Yolu düşen arkadaşları da buradan uyarmış olalım. Sanırım en güzeli yerleşimin olmadığı sakin koylar bulmak.

Herkese bol dalışlı bayram tatili dileğiyle.
                    Mesut Peynirci
                    Marmaris/Mu?la

Yorum yap

ince burunda dalış yapmak yasak mı peki_?
                      Ufuk ERTEK
                      Makine mühendisi & Karadeniz avc?s?
                      [email][email protected]
                      Adalet gücü ba??ms?z olmayan bir milletin, devlet halinde varl??? kabul olunmaz.'Mustafa Kemal ATATÜRK'

Yorum yap

blacksea hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        ince burunda dalış yapmak yasak mı peki_?
                        Evet yasak. Haritaya göre Kargı Koyu, İnceburun, Divan Burnu ve Körmen Limanı Datça yarımadasında dalışa yasak bölgelerdir.
                        Saygılar.
                        Ula? ÇEK?Ç
                        ?zmir - 1981

Yorum yap

Evet yasak. Haritaya göre Kargı Koyu, İnceburun, Divan Burnu ve Körmen Limanı Datça yarımadasında dalışa yasak bölgelerdir.
                          Saygılar.
                          İki hafta önce gözüme kestirmiştim geldiğimde, fırsat olmamıştı. iyi ki de olmamış:) peri resort ün olduğu bölgelerde avlanmaya çalıştım. Deniz sıcak tabi sadece bir tane çupra vurabildim.
                          Ufuk ERTEK
                          [email][email protected]
                          Adalet gücü ba??ms?z olmayan bir milletin, devlet halinde varl??? kabul olunmaz.'Mustafa Kemal ATATÜRK'

Yorum yap

blacksea hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            İki hafta önce gözüme kestirmiştim geldiğimde, fırsat olmamıştı. iyi ki de olmamış:) peri resort ün olduğu bölgelerde avlanmaya çalıştım. Deniz sıcak tabi sadece bir tane çupra vurabildim.
                            Evet bu aralar su çok sıcak pek bir şey yok. O bölgeyi ben de denemiştim. Adanın arka tarafında oldukça derine uzanan duvarlar var, şahsen denemedim,transit geçtim. Sağ tarafı ise daha düşük eğimde derinleşiyor. Hatta diklemesine derine inen keskin kayalar oldukça hoşuma gitmişti. Bir tane palamut görmüştüm sokkandan başka. Bir de agaşonda kocaman bir kaplumbağa. Sonbahar-kış mevsimi farklıdır diye düşünüyorum. Siz çipura vurmuşsunuz, şanslıymışınız bence. Benim de aklımda Kurucabük tarafı kaldı. Yarımadanın kuzeyi de fena değil diyorlar. Kızlan tarafına da kısa bir dalış yapmıştım. Karaköy de potansiyel olabilir. Buralara ilk fırsatta bakmak istiyorum.
                            Ula? ÇEK?Ç
                            ?zmir - 1981

Yorum yap

Bol şans kardeşim. O Dediğim ada ile sol tarafında bir ada mevcut(datca tarafı olmayan) bu iki ada arasını mutlaka görmelisin. yüzerek geçebilirsin. Herkesin dalabileceği bir derinlik ve güzel bir meraya sahip.

Evet bu aralar su çok sıcak pek bir şey yok. O bölgeyi ben de denemiştim. Adanın arka tarafında oldukça derine uzanan duvarlar var, şahsen denemedim,transit geçtim. Sağ tarafı ise daha düşük eğimde derinleşiyor. Hatta diklemesine derine inen keskin kayalar oldukça hoşuma gitmişti. Bir tane palamut görmüştüm sokkandan başka. Bir de agaşonda kocaman bir kaplumbağa. Sonbahar-kış mevsimi farklıdır diye düşünüyorum. Siz çipura vurmuşsunuz, şanslıymışınız bence. Benim de aklımda Kurucabük tarafı kaldı. Yarımadanın kuzeyi de fena değil diyorlar. Kızlan tarafına da kısa bir dalış yapmıştım. Karaköy de potansiyel olabilir. Buralara ilk fırsatta bakmak istiyorum.
                              Ufuk ERTEK
                              [email][email protected]

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X