1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: Amatör Denizci Belgesi

 1. #1
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  05-04-2005
  Bulunduğu yer
  ünye
  Mesajlar
  19

  Amatör Denizci Belgesi

  amatör denizci belgesi
  temmuz ayında yüyürlüğe giren yönetmelik doğrultusunda bulunduğum bölgedeki liman başkanlığına gittim. buradaki yetkili sınav açılması için 10-15 kişinin başvurusunun olması gerektiğini söyledi.
  bu konuda bilgisi olan var mı?belge alan var mı?
  Mehmet Hakyemez.

 2. #2
  ZIPKINCI ÖZKAN.M - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-01-2005
  Bulunduğu yer
  TEKİRDAĞ
  Yaş
  44
  Mesajlar
  626

  X

  Mehmet Bey merhaba . Başlığında Amatör Balıkçılık Belgesi demişsin, konuyu Amatör Denizcilik Belgesi olarak yazmışsın :roll: . Tam olarak hangisi hakkında bilgi istediğini anlayamadım ikisi farklı şeyler, denizcilik belgesi bildiğim kadarıyla tekne kullanmayla alakalı ve nasıl alındığı hakkında bilgim yok. Balıkçılık belgesi ( Amatör ) Tarım ve Köyişleri Bakanlığından alınıyor ve çok kolay Muzaffer Beyin bu konuyla ilgili yazıları var arama butonundan faydalanarak ulaşabilirsin

  Saygılar
  Her çıkışın bir inişi vardır, Ancak unutmayalım ki her inişin bir çıkışı olmayabilir.
  AHTAPOT ÖZKAN ( Özkan YENİCİ 1973)

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  05-04-2005
  Bulunduğu yer
  ünye
  Mesajlar
  19
  yanlışlık için özür..sorun şu ; amatör denizci belgesinin alınması. ilginiz için teşekkürler.
  Mehmet Hakyemez.

 4. #4
  ZIPKINCI ÖZKAN.M - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-01-2005
  Bulunduğu yer
  TEKİRDAĞ
  Yaş
  44
  Mesajlar
  626

  x

  Malesef bu konu hakkında bilgim yok :cry: ama arkadaşlar yardımcı olacaktır, yukardaki arama butonunu tıklayabilirsin

  Saygılar
  Her çıkışın bir inişi vardır, Ancak unutmayalım ki her inişin bir çıkışı olmayabilir.
  AHTAPOT ÖZKAN ( Özkan YENİCİ 1973)

 5. #5
  Muz@ffer KOÇ
  Guest
  Başlık düzeltilmiştir.

 6. #6
  Muz@ffer KOÇ
  Guest
  AMATÖR DENİZCİ BELGESİ

  NASIL ALINIR, NASIL YENİLENİR

  Yakın bir süre sonra Amatör Denizci Belgesi (ADB) sınavları Amatör Denizcilik Federasyonu (ADF) tarafından düzenlenecek, sınavı başaranlara belgelerini Denizcilik Müsteşarlığı verecektir. Aşağıda ADB sınavına girmek isteyenlerin günümüz koşullarında uyacakları esaslar anlatılmaktadır. Sınavların ADF tarafından yapılmaya başlanmasıyla birlikte meydana gelecek kimi ufak değişiklikler, ilgilenenlere yine buradan duyurulacaktır.

  ALINMASI

  Amatör Denizci Belgesi almak isteyen kişilerin sınava girecekleri yerdeki Liman Başkanlığına bir dilekçe ile başvurmaları ve başarmaları gerekir. Sınavın yeri ve tarihi Liman Başkanlığından öğrenilir, dilekçe metni aşağıdaki gibi olabilir:

  ....................Liman Başkanlığına

  Tarih:

  Amatör Denizci Belgesi sınavına girmek istiyorum. Gerekli belgeleri ekte sunuyorum. Adaylığımın kabulünü rica ederim.

  Saygılarımla

  (Ad, soyad, imza)  Adres ve telefon numarası  EKLER:

  Açıklama: Dilekçeye aşağıdaki belgeler eklenir


  Nüfus cüzdanı örneği, bir adet.

  Açıklama: Fotokopi de olabilir; onaylı olması şarttır. Onay, başvurulan kurumdan veya muhtarlıktan veya noterden alınacaktır.


  Öğrenim Belgesi örneği, bir adet.

  Açıklama: En az ilkokul veya ilköğrenim okulu diploması olacak. Fotokopi olabilir; onaylı olması şarttır. Onay, başvurulan kurum veya noterden alınacaktır.


  Sağlık raporu, bir adet

  Açıklama: Sınavdan sonra da, ADB düzenlenmeden önce verilebilir. Rapor, göz ve kulak-burun-boğaz (KBB) uzmanları bulunan herhangi bir resmî veya özel sağlık kuruluşundan alınabilir. Raporda ”amatör denizci olur” ibaresi bulunacaktır. Rapor ayrıca, kara taşıtı sürücü adaylarına rapor vermeye yetkili bir kuruluştan da alınabilir. Bu takdirde “B sınıfı sürücü olur” ibareli bir rapor alınması yeterlidir. Rapor verilmesi için adayların sadece göz ve KBB muayenesinden geçmiş olmaları yeterlidir. Bu muayeneler kara taşıtı sürücüleri için geçerli esaslara uygun yapılacaktır. Sağlık raporunda monooküler oldukları belirtilen kişiler de ADB sahibi olabilirler.


  Vesikalık fotoğraf, üç adet, renkli.  Sabıka (adlî sicil) kaydı veya devlet memuru olduğunu kanıtlayan belge, bir adet.

  Açıklama: Adlî sicil kaydında yurtdışına adam kaçırma ve/veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak koşulu aranır.


  Aday henüz 18 yaşını bitirmemiş ise velisi tarafından düzenlenmiş muvafakatname, bir adet.

  Açıklama: En genç aday yaşı 14 olabilir. Velinin imzası noterden onaylı olacaktır.  YENİLENMESİ

  ADB’ nin herhangi bir nedenle değiştirilmesi veya yenilenmesi istenirse belgenin alınmış olduğu yere bir dilekçe ve üç fotoğraf ile müracaat edilir.

  ADB;

  a. Geçerlik süresinin dolmuş olması veya yıpranma nedeniyle yenilenecekse eski belgenin dilekçeye eklenmesi,

  b. Kayıp nedeniyle yenilenecekse sicil numarasının dilekçede kesinlikle bulunması

  gerekir.

  Açıklama: 01 Temmuz 2004 tarihinden önce verilmiş Amatör Denizci Yeterlik Belgesi veya Yat Kullanma Belgesi adını taşıyan belge sürelidir. Anılan tarihte yürürlüğe giren Amatör Denizci Yönetmeliği hükümleri gereğince verilen Amatör Denizci Belgesi süresizdir.

  Yenileme için verilecek dilekçe metni aşağıdaki gibi olabilir:  ...................... Liman Başkanlığına

  Tarih:

  Başkanlığınızdan aldığım ............... sicil numaralı Amatör Denizci Belgesi’nin süresi geçmiştir (veya yıpranmıştır veya kaybolmuştur). Yenilenmesini istiyor, gerekli belgeleri ekte sunuyorum.

  Saygılarımla

  (Ad, soyad, imza)

  Adres ve telefon numarası  Ekleri:

  Üç adet vesikalık fotoğraf, renkli.

  Süresi geçmiş veya yıpranmış belge


  Genel açklama:

  1.Kişisel başvurulara dayalı olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Harp Okulu mezunu subaylar ile Astsubay Güverte Sınıfı okulları mezunları, fakülte ve yüksekokulların denizcilikle ilgili bölümlerinin güverte ve makine bölümlerinden mezun olanlar ile denizcilik meslek lisesi güverte bölümü mezunlarına Amatör Denizcilik Belgesi sınav şartı aranmadan verilir.

  2.Türkiyede oturma izni almış olan yabancı uyruklulara, Amatör Denizci Yönetmeliği’nde öngörülen şartları sağlaması halinde Amatör Denizci Belgesi verilir.

  3.İdare, sağlık durumlarından kuşku duyulan ya da hasta oldukları bildirilen amatör denizcilerden, sağlık durumlarının tekne kullanmalarına engel olup olmadığının belirlenmesi amacıyla sağlık yoklamalarının yenilenmesini her zaman isteyebilir.

 7. #7
  Muz@ffer KOÇ
  Guest
  Ayrıntılı bilgi için Amatör Denizcilik Federasyonu internet sayfası

  http://www.adf.org.tr/index.html

 8. #8
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  05-04-2005
  Bulunduğu yer
  ünye
  Mesajlar
  19
  ilgi ve alaka gösteren herkese teşekkürler.
  görüşmek üzere....
  Mehmet Hakyemez.

 9. #9
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  31-10-2004
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  641
  arkadaslar selam
  muzaffer kocun adb (amator denızcı belgesı )nasıl alınır konusu adf(amator denizciler federasyonunun) ınternet sıtesınden alınma yazısıdır ben yenı adb aldım basvuru ıcın oncelıkle o belgeler ıstenmıyor dılekcede ıstenmıyor yanınızda ıkı fotograf alıp hafta ıcı mesaı saatınde gıdıp oradakı yetkılıye sınava gırmek ıstedıgınız soyluyorsunuz oda sınav gırıs belgesı hazırlıyor sıze verıyor sınavlar her ayın ılk carsamba gunu saat 14:00 te yapılıyor yer İstanbul kabatastakı denızcılık mustesarlıgı sınav sonucları bellı olduktan sonra yanı kazandıktan sonra dıger evraklar ıstenıyor 20 soru soruluyor 20 sorudan 9 unu cevaplayan gecmıs oluyor her soru 5 puan calısmak ıcın kıtap sorun bır cok kurulusun bırkac amator denızcıler ıcın hazırladıgı kıtap mevcut ama hepsının bır eksıgı var sınavdan 90 yada 100 almak ıstıyorsanız bırkac kıtabı calısmanız gerekebılır tıcaret odasının hazırladıgı bır kıtap var bır dıger kıtap karakoyde akademı kıtap evı var denızcılık kıtapları satar orada da kaptanın el kılavuzu dıye bır kıtap var oda ıs yapar adf nın cıkarmıs oldugu bır kıtap var oda amator denızcılere yazılmıs kıtap bunlardan yaralanabılırsınız
  kazanılan sınavdan sonra nufus ornegı savcılık yada calıstıgınıza daır belge
  ogrenım belgesı ornegı ya okuldan tasdıklı yada noter 10 mılyonluk bır makbuz kesıyorlar tabıkı fotograf ta gerekıyor ayrıca saglık raporu ıstıyorlar sultanahmette bır yer var sanırım karakoyde bır yer var bırde uskudar da benım raporu aldıgım uskudar ıskelesının tam karsısında mıhrımahsultan tıp merkezı var onu da tavsıye edıyorlar rapor gıderı 62.500 ytl rapor ıcın noter tasdıklı nufus ornegı ve 5 adet fotograf ıstenıyor benım yaptırdıgım yerde ptesı carsamba ve cuma gunlerı gemı adamlarına hızmet verıyor muayneler saat 15:30 dan sonra baslıyor saglam cıkarsanız ertesı gun ogleden sonra raporunuzu alabılıyorsunuz kbb. goz.dahılıye .psıkaytri .ortopedı.bolumlerı sıze bakıyor
  bunları tamamladıktan sonra evraklarınızı lıman daıre baskanlıgına goturuyorsunuz bellı bır gun verıp adb nızı alıp gule gule kullanıyorsunuz
  basarılar
  Tamer Otken / 1965
  İstanbul

 10. #10
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  16-06-2005
  Bulunduğu yer
  Bandırma
  Mesajlar
  1.570
  Amatör denizci belgesi sadece tekne kullanmak için gerekiyor. Boyu 8 m yi ve motor gücü 10 hp yi aşan tekneleri kullanmak için belge gerekiyor.
  .
  Amatör denizci belgesi ya da diğer adıyla amatör kaptanlık belgesi ile kapalı alanlarının hacmi 50 groston'a kadar olan hususi tekneleri ve ticari gezi teknelerini kullanabilirsiniz.Bu belge ile ticari balıkçı tekneleri kullanılmaz.
  .
  Groston bir hacim ölçüsüdür ve 1 feet küp olarak hesaplanır. 1 groston = 1 feetküp = 0,3 metreküp olarak dönüştürebiliriz.
  .
  Sınavlar liman başkanlıklarınca yapılıyor.Sınavlarda sorulan sorular, Harita kullanma, motor, telsiz kullanma ,ilkyardım, gemicilik bilgileri , denizde çatışmayı önleme başlıkları altında bölümler halinde tek imtihan olarak yapılıyor.Sorulan soru sayısı değişiklik gösterebiliyor.
  .
  Sınavda başarılı olana gerekli belgeleri getirdiği takdirde belgesi veriliyor.Bu belge 5 yıl için geçerli.Süre sonunda yeni alınmış bir sağlık raporu götürülürse belge yenileniyor.
  .
  Mevcut teknesi bulunan arkadaşlar ve ilerde bir tekne sahibi olmayı düşünen arkadaşlar bu belgeyi muhakkak almalılar.
  Tarık Pehlivan
  1970 Bandırma
  24 hours in a day , 24 beers in a case. Coincidence ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Amatör denizci Belgesi
  By onr6nkoc in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 29-03-2016, 01:32
 2. Amatör Kaptanlık Belgesi 2
  By poze in forum S.S.S
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 18-01-2006, 18:34
 3. Amatör Kaptanlık Belgesi
  By poze in forum S.S.S
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 17-01-2006, 00:46
 4. amatör balıkçı belgesi
  By akdeniz in forum S.S.S
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 20-08-2005, 10:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195