Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Sinuzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

 1. #1
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.718

  Sinuzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Sinuzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Tüm dünyada oldukça yaygın görülen bu hastalık özellikle kış aylarına girişte artan viral üst solunum yolları hastalıklarının uzaması halinde sık sık tekrarlayarak müzminleşmiş sorunlara yol açabiliyor. Sinüziti olan pek çok hastanın bu tekrarlamalar sırasında hayat kalitelerini bozan burun tıkanıklığı , burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik, dikkat kusuru gibi yakınmaları oluyor.


  Bu yakınmalar içerisindeki hastaların çalışma günü kayıpları da ulusal ekonomi açısından göz ardı edilemeyecek kadar önemli olabiliyor. Bu konuda sık karşılaşılan soruları yanıtlamaya çalışalım.

  Sinüsler nedir ne işe yararlar?

  Sinüsler yüz ve kafa kemiklerimizin içerisinde yer alan içi havalı boşluklardır. Üst çene kemiğinde karşılıklı iki büyük yanak sinüsü, alın kemiği içerisinde bir büyük alın sinüsü, gözlerin arasına yerleşmiş küçük odacıklardan oluşan etmoid sinüsler ve kafa tabanında yerleşmiş bir de derin bir sinüsümüz bulunmakta.

  Sinüslerimizin en önemli görevleri salgıladıkları salgı ile bütün üst solunum yollarını sürekli temizlemektir.

  Sinüzit ne demektir?

  Bahsedilen bu sinüslerin ayrı ayrı yada sadece bir yüz yarısında yada hep birlikte iltahaplanma haline sinüzit denilmektedir. Örneğin 10-15 günden beri sürmekte olan bir nezle tablosu aslında bir akut sinüzittir. Yıllarca tekrarlayan belirtilerle karşılaşıyorsak sinüzitin kronikleşmiş olduğu söylenebilir.


  Sinüzitlerin sebepleri nelerdir?

  Genel olarak söylemek gerekirse sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit hastalığı başlar. Bu tıkanıklık tedavi ile yada kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir ama eğer açılamazsa hastalık kronikleşir. Sinüs kanallarının tıkanıklığına bazı burun içi ve sinüslerle ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum yolu infeksiyonları, allerjik sebepler, polip ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir. Bazı kalıtsal sorunlar ve bağışıklık sorunları da sinüzitin diğer sebepleridir.

  Sinüzitin belirtileri nelerdir ?

  Burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, burundan konuşma, koku duyusu bozuklukları, sık sık nezle grip olma ve bunların kolay kolay geçmeyişi, özellikle çocuklarda daha fazla olmak üzere inatçı öksürükler. Sanıldığının aksine akut sinüzitlerin dışında baş ağrıları sinüzitte sık değildir. Burada baş ağrılarına yol açan iltihabi olaydan çok burun içerisinde sinüs kanallarını etkileyen diğer bazı yapısal koşullardır.

  Çocuklarda da sinüzit olabiliyor mu?

  Evet. Çocuklar daha sık viral üst solunum yolu infeksiyonlarına yakalandıkları için ve sinüsleri henüz tam olarak kendilerini temizleyemedikleri için daha kolay sinüzite yakalanabilirler. Ayrıca halk arasında geniz eti denilen adenoid varlığı ve bazı anatomik koşullar da sinüzit oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ancak çocuk sinüzitlerini tanı koymak, izlemek ve tedavi etmek açısından erişkinlerinkinden farklı olarak ele almak gerekir.


  Sinüzitin teşhisi nasıl yapılır?

  Sinüzitin tanısı küçük endoskoplarla yapılan bir kaç dakikalık ve günümüzde iyice basitleşmiş bir muayene ile konulabilir çoğu kez. Endoskopik muayeneye ek olarak bazı durumlarda tomografi istenebilir. Hastaların çoğunda tomografinin tekrarlanmasına hiç gerek yoktur.

  Sinüzitin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

  Sinüzitlerin tedavisi günümüzde çok kolaylaştı. Akut sinüzitlerin tedavisinde yeni çıkan pek çok antibiyotik mevcut. Burada önemli olan antibiyotiklerin hastalar tarafından uzunca bir süre sayılabilecek bir süre kadar yani 2-3 hafta boyunca kullanılmasına dikkat edilmesi. Antibiyotiklerin yanı sıra bazı destekleyici ilaçlarda beraberinde verilmektedir. Hastaları korkutan daha çok ameliyat tedavileri.

  Kronikleşmiş sinüzitlerde uygulanan ameliyatlar da günümüzde hasta açısından çok kolaylaşmış durumda aslında.

  Sinüzitlerde ne zaman ameliyat gerekiyor?

  Kronikleşmiş sinüzitlerde eğer endoskopik muayene ve tomografik incelemede sinüsün kendisini temizlediği kanalların ağzı tıkanmışsa ve bu tıkanıklık uygulanan ilaç tedavileri ile açılmamış ise ameliyat gerekiyor. Ayrıca sinüzitlerin göz ve kafa içerisine yayıldıkları komplikasyon durumlarında acil ameliyatlar da gerekebiliyor .


  Sinüzit tedavisinde ne tür ameliyatlar yapılıyor?

  Günümüzde sinüs ameliyatları artık neredeyse tamamen endoskopik olarak yapılmakta. Burada muayene sırasında kullanılan endoskoplarla yakın zamanda geliştirilmiş ince araçlar kullanılıyor. Tamamen burun içerisinden girilerek sinüslerin kendi doğal kanalları açılıyor bu sırada başka hiç bir anatomik yapıya zarar vermeden çalışmak gerekiyor. Çoğunlukla genel anestezi tercih ediliyor. Ayrıca teknolojik olarak desteklenmiş ameliyathane koşullarını ve bu konuda özel eğitim almış deneyimli uzmanların varlığını gerektiriyor.

  Sinüzit ameliyatlarında en çok korkulan hastaların burun içerisine konan tamponlar, bu konuda acaba yeni gelişmeler var mı? Gerçekten hastaların önemli bir kısmı ameliyattan çok tampon konulmasından korkuyor. Bu korku yakın zamana kadar yaygın olarak konulan gazlı bez tamponlar nedeniyle oldu. Günümüzde endoskopik sinüs cerrahisinde deneyimli bir uzman uygun durumlarda örneğin hastaların yarısına hiç tampon koymadan ameliyatı bitirebilir. Ayrıca eğer tampon koymak gerekirse gazlı bez tamponlar değil sadece sinüslere konulan sünger yapısındaki küçük tamponlar tercih edilmelidir ki zaten bu durumda hem hastanın rahatlığı yüksek olmakta hemde iyileşme daha sorunsuz gerçekleşmektedir .

  Sinüzit ameliyatlarında günümüzdeki başarı oranı nedir?

  Halk arasında ameliyat sonrası sinüzitin yeniden tekrarladığına dair yaygın bir inanış var. Bu daha çok eski tip sinüzit ameliyatlarının yapıldığı yıllardan kalma bir bilgi. Endoskopik sinüs cerrahisinde başarı pek çok faktöre bağlı.

  Bir tek sinüzit hastalığı ve bir tek sinüs cerrahisi tekniği yok. Yani her hasta aynı değil. Örneğin sadece sinüs kanallarının daralmış yada tıkalı olduğu basit tekrarlayan sinüzitlerde başarı oranı % 90'ların üzerinde iken tüm sinüsleri tutan bir yaygın polipli sinüzitte başarı daha düşük, tek bir sinüsün tutulduğu durumda başarı tam olabilirken allerjik zemine bağlı sinüzitler de sıklığı ve ağırlığı azalmış olmakla beraber tekrarlamalar olası. Ayrıca ameliyat tedavisinden sonra uygun bir ilaç tedavisi ve düzenli bir hasta izlenimi, ameliyat sırasında kullanılan donanım ve doktorun bu konudaki özel deneyimi başarıyı etkileyen diğer faktörler.

  Sinüzitten nasıl korunabiliriz?

  Özellikle sık tekrarlayan üst solunum yolları sinüzite yol açabileceğinden basit bir nezle bile önemsenmeli. Uzun sürebilecek burun tıkanıklıklarına izin verilmemeli. Sigara içilmemesi, kirli hava ve klimalı ortamlarda uzun kalınmaması kişinin kendisinin alabileceği başlıca önlemler. Üst solunum yolu allerjisi olanların da mutlaka bir KBB Uzmanına görünmesi önerilir.
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 2. #2
  ZIPKINCI erolakmısır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29-09-2010
  Mesajlar
  26

  Cevap: Sinuzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

  sinizüt için size bir reçete vereyim arkadaşlar: ENFOİL DAMLA,aktarlarda bulabili,rsiniz,günde 4-5 kez 5'er damla damlatılacak iyice geniz'e çekilecek,ilave olarak 50gr toz zencefille yaklaşık 250gr hakiki BALI karııştırın,sabah akşam aç karına 1 tatlı kaşığı yiyin,bakın sinüzit nasıl akıp kayboluyor,
  EROL-BARTIN

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  03-02-2017
  Yaş
  29
  Mesajlar
  12

  Cevap: Sinuzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

  Solunumu direkt olarak etkileyen bir rahatsızlık olan sinüzitin başlıca sebepleri arasında, burun içinde yer alan etler yer almaktadır. Ayrıca geniz etinin gerekenden büyük olması ve geniz akıntısı, mukus akışının sağlıklı olmasını etkileyen ve sinüzite neden olan sebepler arasındadır.

  Sık sık burun tıkanıklığı yaşayan ve bunun içinde sıkça burun açıcı sprey kullanmak sinüzitin tekrarlamasına sebep olur. Sıkça soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanan kişilerde de sinüzit görülme ihtimali daha fazladır. Diğer yandan sigara içmek, saman nezlesi ve reflü de dolaylı yollardan sinüzite yol açmaktadır. Uçağa binmek gibi ani basınca maruz kalmak da sinüzite neden olmaktadır.

  Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

  Sinüzit en fazla grip benzeri soğuk algınlığı hastalıkları sonrasında gerçekleştiği için ilk belirtileri bu hastalıklarınkiyle benzerlik göstermektedir. Göz ve yüzde zonklama şeklinde ağrı başlayabilir. Halsizlik, hafif ateş, burun tıkanıklığı, ağız kokusu, koku ve tatta bozukluklar, boğaz ağrısı, genizden gelen yeşil akıntı, iştahsızlık, bulantı gibi belirtiler baş göstermektedir. Baş ağrısı sinüzitte sık sık belirti şeklinde başlayabilir. Ancak her baş ağrısını sinüzit gözüyle bakmak yanlıştır. Sinsi bir hastalık olan sinüzit yukarıdaki semptomlar dahilinde baş ağrısıyla birleştiğinde kişiye rahatsızlık vermektedir.

  Sinüzit Tedavisi Nasıldır?

  Çok tehlikeli bir hastalık olmayan sinüzitte, doktorlar tarafından hastalığın boyutuna göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu noktada kronik ya da akut özelliklerde olması esas alınırken, ilaç tedavisi genellikle tercih edilen yöntemler arasındadır. Akut tedavi yaklaşık iki hafta sürmektedir. İlaçla veya kendiliğinden geçebilmektedir. Kronik sinüzitte hastalığın atlatılması aylar sürebilmektedir. Kronikleşen sinüzit ilaçla veya kendiliğinden geçmiyorsa son çare olarak ameliyatla sinüsler alınmaktadır.

  Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında, burun kanallarında oluşan polip veya anatomik bozukluklar düzeltilir. Böylece sinüslerin kanalları açılması sonucu hastayı rahatlatma söz konusudur. Fakat bu yöntemde daha uzun sürede iyileşme gözlenir. Balon sinoplasti daha kolay ve tercih edilen bir yöntemdir. Sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanarak tedavi sağlanmaktadır.

  Sinüzit tedavisi kesinlikle yarıda bırakılmamalıdır. Medikal tedavi olarak tanımlanan antibiyotik ve çeşitli burun açıcı spreylerin yer aldığı tedavi şekli, sinüzit tedavisinde yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Yaklaşık 3 aydan fazla süren sinüzit şikayetlerinde hastalığın tam nedeninin saptanması için hastadan tomografi talep edilmektedir. Tomografi sonucunda ortaya çıkan sebeplerin tedavisi için, gerekli uygulamalar doktor tarafından yapılır. Sinüzit tedavisinde ameliyat en son çare olarak görülse de, kronikleşen ve medikal tedaviye cevap vermeyen hastalar için ameliyat tek ve kalıcı çözümdür.

  Kaynak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. bu nedir?
  By kuzgun in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-01-2007, 20:41
 2. Lapin vuruyormusunuz?tarifi nedir?nasıl yapılır?
  By Monur KARAMAN in forum S.S.S
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 29-12-2006, 13:54
 3. *sığ su bayılması nedir*???
  By muratsaga in forum S.S.S
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 21-06-2006, 22:34
 4. eşkina oltası nasıl bağlanır yemi nasıl olmalıdır
  By DicentrarchuslabraX in forum Olta Bağlama - İğne Seçimi - Yemleme
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-06-2006, 12:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195