1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 27
Like Tree9Likes

Konu: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

 1. #1
  ZIPKINCI Moray Morgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26-11-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.198

  Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Uzun araştırmalar sonucunda yapmaya karar verdiğim ahşap zıpkının yapım aşamasında edindiğim pratik bilgileri derleyip toparlayıp paylaşmak istedim. Ben bu sitedeki paylaşımlardan çok beslendim isterim ki bu işe girişecek arkadaşlara da benim naçizane birikimlerimden faydalansın. Umarım yardımcı olur.
  Başta söyleyelim sabırlı değilseniz ve eliniz bu işlere yatkın değilse bu işe hiç kalkışmayın. Öyle evde yaptığınız için de çok ucuza mal edeceğinizi kesinlikle düşünmeyin. Ben her şey dahil hırdavat ve kargo ücretleri ile birlikte 295 TL’ye mal ettim. Emsallerine göre tabi ki ucuz ama çok ucuz değil.
  Benim burada anlatmaya çalışacağım ahşap zıpkının yapılacağı değil, yapılma aşamasında ki pratik bilgiler.

  AHŞAP

  Araştırdınız kendinize nasıl bir modelde hangi boyutlarda zıpkın yapacağınıza karar verdiniz, şimdi geldiniz uygun malzeme teminine
  İlk işimiz ana malzememiz olan bu işe uygun ahşaba karar vermek ve temin etmek.
  Zıpkın için en uygun ağaçlar;
  Birmanya teak, golden teak, myanmar teak, irekko,sipo maun,sapelli gibi ağaçlardır.Bu ağaç türlerinin tercih ediliyor olması suya dayanıklı ve daha az çalışıyor olmasıdır.
  Bu ağaçları orman ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Ancak buralardan işinize yarar uygun parçalar bulmaya çalışın. Çünkü bu ağaçlar bu tip yerlerde 3 metrelik kalaslar halinde satılır ve oldukçada pahalıdır. Benim gibi uygun bir şehirde yaşamıyorsanız internet bu iş için iyi bir kaynak. Araştırın size yakın bir yerde muhakkak 30–60 TL arası bir fiyata bulursunuz. Gidip alabileceğiniz gibi kargo ile de isteyebilirsiniz.
  Uygun ağacı temin ettik ve kitabına göre, iç odun dış odun ve su kanallarına göre, deniz tutkalı ile uygun şekilde lamine ettik. Geldik ağaca şekil vermeye. Eğer kendinize atölye açıp seri üretime geçmeyi düşünmüyorsanız kendinize tam teşekküllü freze makinesi ve matkap almanıza gerek yok. Şiş yatağını ve lastik yatağını açmak için marangoza gidip 3–5 lira verip bu yatakları istediğiniz gibi açtırabilirsiniz.Ancak bunu yaptırabilmeniz için yaptıracağınız şeye tam hâkim olmanız gerekir ki net bir şekilde istediğiniz şeyi tarif edebilin. Unutmayın karşınızdaki marangoz da muhtemelen ilk defa böyle bir iş yapıyordur. Ağacınızı zor buldunuz heba etmeyin. Bunu kendinize zıpkın yapımının her aşamasında şiar edinin.

  KABZA

  Kabza için yukarda saydığımız ağaçları kullanabileceğiniz gibi polyesterden yapılma hazır kabzaları kullanabilirsiniz. Ben seramikten elimin kalıbını çıkartıp ona göre sapelli ağacından eğe ve zımpara yardımıyla yaptım.

  ZIMPARALAMA

  Bol bol zımpara yapacaksınız, umarım toza alerjiniz yoktur. Zımpara işlemi için p30 ile p1000 arası zımparalar kullanacaksınız. Bence birer tane p30, p80, p120, p240, p400, p600, p1000 ahşap zımparalardan temin edin. Ben bunların her birini Karaköy’den 50 kuruşa aldım. Bu zımparaları zıpkınınıza temel şeklinizi verdikten sonra pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanacaksınız. p30 dan başlayarak p1000 kadar sabırla zımparalayın.Zımparaların her biri numaraları yukarıya çıktıkça daha küçük gözenekleri kapatması için uygundur.(bizim kullanacağımız p30 en kalın p1000 en ince zımparadır). Sırayla ve dikkatli uygularsanız mükemmele yakın bir sonuç elde edersiniz.


  EPOKSİ BOYA

  Zıpkına son şeklini verdikten sonra nemli bir bezle silip tozlardan arındırıyoruz. Nalburlardan temin edebileceğiniz teak yağını bir gün arayla 3 kat uyguluyoruz. Son katını vurduktan sonra bir hafta kuruması için bekletiyoruz. Teak yağı doğal bir malzemedir. Ahşabınızı güçlendirir ve mukavemetini arttırır. Ekonomik olması açısından en küçük boyunu tercih edin. Yarım su bardağı kadar teak yağı sizin bütün işinizi görür. Kuruduktan sonra epoksi vernik işlemine gececeğiz. Epoksi vernik yatlarda da kullanılan tuzlu suya dayanıklı bir malzemedir. Çift komponentli kullanılır. Size piyasada bulabileceğiniz Duratek KL674A-KL674B (vernik ve dolgu) ve Moravia epoksi verniği kullanmazı tavsiye ederim. Ben 1 lt Moravia epoksi verniğini (vernik ve dolgusu birlikte satılıyor) Karaköy’ de arkadaş boyadan 15 TL ‘ye aldım. Nasıl uygulanır;
  Bizim için en uygunu kullanma kılavuzuna sadık kalarak uygulamak. Ben bu konuda internette değişik kaynaklardan edindiğim bilgilerden kafam karıştığı için moravia’yı arayıp yetkili birinden uygulanışı hakkında bilgi aldım. Tarif ettiğim şekilde uygularsanız sizin de kafanız rahat olur. Karışımımızı iki ölçek verniğe bir ölçek dolgu olmalıdır. Tiner kullanmayın tavsiye edilmiyor. Karışım ömrü 30 dakikadır bu yüzden fazla hazırlamayın. Ben bir bardağın içine şırınga (herhangidir eczaneden alabilirsiniz) yardımı ile 40 ml vernik 20 ml dolgu karıştırarak uyguladım. Şırınga kullanmamın sebebi ölçüyü her seferinde net bir şekilde tutturmamda büyük kolaylık sağlaması oldu.
  Bu karışımı tabancayla uygulayabileceğiniz gibi benim gibi tabanca temin edemeyenler iki parmak kalınlığında kaliteli bir fırça ile de uygulayabilir. Ama tabanca ile daha pürüzsüz yüzey elde edebilirsiniz. Fırça kullanıyorsanız kıl bırakmamaya ve karışımı ahşaba iyi yedirmeye dikkat edin. Havadar bir yerde uygulayın, tozsuz ortamda kurutun. Katları uygularken 1 gün kurumaya bırakın daha iyi sonuç alırsınız.6–7 kat uygulamak yeterlidir. Boya ilk kurumada minik kabarcıklar bırakır. İlk 3 katın her uygulamasında p400 zımpara ile bu pürüzleri, sonraki uygulamaların her katında ise p800 zımpara ile pürüzleri alın amaç daha mükemmel bir yüzey elde etmek. Zımparalama işleminden sonra nemli bir bezle zıpkını silmeyi de unutmayın. Tam kuruma ise 10 gündür. 10 gün kurumaya bıraktığınız zıpkına yeni bir kat daha vurmak gereksizdir.

  TETİK MEKANİZMASI

  Genelde iki parçadan oluşan tetik mekanizmasını kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır da alabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz şey güçlü olmalı en az çift lastikle bile istikrarlı, güvenli çalışabilmelidir. Sessiz çalışmalı, paslanmaz olmalı, piyasadaki standart şişlerle çalışabilmelidir.(eğer hangi şişi kullanacağınıza karar verdiyseniz mekanizmanın o şişle nasıl çalıştığını muhakkak sorun). İnternette araştırırsanız kendi imalatı olan tetik mekanizmalarını 25–50 TL arası bir fiyata temin edebilirsiniz. Tetik mekanizmasını piyasadaki yakayasub,apnea gibi markalardan 50-80 tl arası bir fiyata da temin edebilirsiniz.Burada önemli olan sizin nasıl bir mekanizma tercih ettiğiniz.Bu mekanizmaların sağdan ip bırakmalı,soldan ip bırakmalı,tercihe göre yukardan ve aşağıdan ip bırakma modelleri var. Kullanırken pratik, montajda basit bir modeli tercih etmenizi öneririm.

  ŞİŞ, LASTİK, MAKARA, İP

  Bu konuda zıpkınla ilgili her konuda olduğu gibi ulu bilge vazgeçilmez kaynak Jak Boeno ustamızın yazdıklarını aktarmak yeterli olacaktır sanırım. Bu yazıları okuduktan sonra dalış yapacağınız derinliğe, tüfeğinizin boyuna ve fiziksel özelliklerinize göre uygun kombinasyonları tercih edip tüfeğinizi tamamlayabilirsiniz. Aşağıda bu yazıların ve zıpkın yapımında faydalı olabilecek kaynakların linklerini veriyorum.

  Şiş, Lastik, Makara, İp

  YABAN TV Makale - Sualtı Tüfekleri (Yeni) - JAK BOENO makalesi

  Lastik boyu ve kalınlığı hesaplama

  ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

  Zıpkın Ürünleri Karşılaştırma (bu sitede hangi tüfekte hangi makara hangi iş hangi lastik kullanılmış karşılaştırabilirsiniz).

  SPEARO RUBBERGUNS REVIEW

  Sualtı Avcılığında İpler ve Bağlama Şekilleri

  YABAN TV Makale - Sualtı Avcılığında İpler ve Bağlama Şekillleri (YE - JAK BOENO makalesi

  Angelknoten

  SEPİYE AYARI

  Tüfeğiniz bitti geldik sepiye ayarına. Bu aşamaya kadar olan kısımda her şeyi doğru yaptıysanız iyi bir sepiye ayarı ile mükemmel kalitede isabetli atışlar yapabilirsiniz. Sepiye ayarı, zıpkının kabzasına ve uç kısmına ağırlıklar ekleyerek suda tüfeğinizin nötr olmasını sağlamaktır. Bunun için tuzlu suda tüfeğinizin bütün parçalarının kurulu olması, yani atışa hazır hale gelmesi, gerekir. Suya dalın dipte birkaç dalışla 10–15 dakika geçirin. Ondan sonra tüfeğiniz önüne ve kabzasına ağırlıklar ekleyerek, çeşitli denemelerle, suda nötr olmasını sağlayın. Bunu daha sonra da tüfeğinize her ekipman değişiminde tekrarlayın.
  Tabiî ki eksik bir yazı oldu, umarım bu haliyle de size yardımcı olur.

  Moray MORGÜL

 2. #2
  ZIPKINCI zek_tani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-10-2008
  Bulunduğu yer
  manavgat
  Yaş
  36
  Mesajlar
  12.047

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  cok guzel bır bılgı elınıze saglık
  arkadaslar adım zekı deıl HUSEYIN
  tel no 0533 268 86 79 burdan 24 saat ulasabılırsınız elımden gelenı yaparım
  ANTALYA yas : 30

  CMAS : asistan
  PADİ : discover,scuba diver,open water.emergency first response,rescue diver,MASTER SCUBA DİVER
  TSSF :BRONZ GUMUS CAN KURTARAN
  SSI :
  http://zipkinci.com/el-yapimi-kamufl...yeni-hali.html
  http://zipkinci.com/el-yapimi-kamufl...-hali-2-a.html

 3. #3
  ZIPKINCI Hasan AGCA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-05-2009
  Bulunduğu yer
  Adana, Turkey
  Yaş
  39
  Mesajlar
  4.484

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Paylaşım için teşekkürler
  536-263-13-63
  ADANA
  www.sharksub.com
  sharksub@sharksub.com
  https://www.facebook.com/sharksub

 4. #4
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  20-03-2008
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  31
  Mesajlar
  14

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Cok değerli paylaşımınız için teşekkurler. Gerçekten faydalandım. Bircoğunu doğrudan uygulayacagım. Şu an ben de ilk ahşap projemin laminasyon aşamasındayım.
  Ben bu işe ahşap zıpkınım olsun diye girişmedim fakat pojeme prototip yapabilmek için ahşap kullanmam gerekiyordu.
  benim size birkaç sorum var....
  1- ahşap şekillendirildekten sonra atılan kat kat epoxy vernik parçanın boyutlarını arttırıyor mu? özellikle açılan deliklerin veya ince kanalların içi çapı daralıyor mu? Örneğin iç çapı 3mm olan bir kanal bu işlemler sonucunda ne kadar daralır?
  2- üste atılan katlar parçanın ağırlığına ciddi bir katkı yapıyor mu?
  3- epoksi katları atılmadan önce kaldırma kuvveti hesaplamak istesek geometrik hesaplamalar ve özkütleyi kullanmaktan daha pratik bir kaldırma kuvveti hesaplama yöntemi mevcut mu? çünkü bu yöntemle herkesin hata yaptığını paylaştığını hatırlıyorum
  şimdiden katkılarınız için cok tesekkur ederim
  Onur ERGÜN - Lüferimizi tüketmeyelim

 5. #5
  ZIPKINCI Moray Morgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26-11-2010
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.198

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Onur Bey;
  Başta söylemek de fayda var, ben boya ve ahşap işinde uzman değilim bu yazılanlar sadece tecrübe paylaşımı, hataya ve yanlış anlaşılmaya açıktır. Çok teknik ve hata payının az olduğu bir işle uğraşmaktaysanız daha uzman bir kişiden bilgi almanızı da salık veririm.

  1- Epoksi vernik çift komponetli bir boyadır. Vernik ve dolgudan oluşur. Yoğun bir karışımdır. Bu yüzden uyguladığınız yüzeyde bir hacim yaratır. Ancak ben uygulama öncesi ve sonrasında ölçüm yapmadığım için yüzeyi şu kadar kalınlaştırır diyemem. Bu biraz da yüzeye kaç kat ve ne şekilde uygulama yapacağınızla da ilgili. Yani 3 kat uygulama ile 8 kat uygulama arasında fark olacağı gibi fırça ile tabanca arasında uygulamada az da olsa fark olacaktır.
  2- Uygulama, parçanın ağırlığına katkı yapıyordur, ama ciddi bir ağırlık yaptığını söyleyemem, tabi bu görüşler yapılan işe göre izafidir.
  3- Ben sosyalciyim, özkütle, kaldırma kuvvetleri hesapları bana biraz ters . Umarım başka arkadaşlar bu konuda size yardımcı olabilir

  Faydalı olması dileği ile, size projenizde başarılar.
  mesut zorlu likes this.
  Moray MORGÜL
  istanbul-1975
  https://www.instagram.com/mrymrgl/

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  20-03-2008
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  31
  Mesajlar
  14

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Size tesekkur ederim. Verdiğiniz bilgilerden oldukça faydalandım. Ben de her aşamada hataya yer olduğunun bilincindeyim. Zaten bu uygulamaları benden cok daha tecrübeli bir kişiden yardım alrak yaptırmayı düşünüyorum.
  İnternetten okuduğum kadarıyla epoxynin iki komponenti de suyun özkütlesine yakın olduğundan ağırlığa katkı yapsa da yüzerliğe ciddi bir etkisi olmuyormuş. Ancak bir yazıda 5 kat sprey uygulamanın yaklasşık 1mm kalınlıkta bir tabaka yaptığını okudum. Muhtemelen iç bükey yüzeylerde daha da kalın bir tabaka oluşturacaktır. Ayrıca epoxy uv ışınlarıyla bozulabildiğinden üstüne uv ye dirençli vernik uygulanmasını öneriyorlar. Belki birkaç kat epoxy ile ahşabın gözenekleri kapatıldıktan sonra birkaç kat vernik daha dayanıklı olabilir.
  Onur ERGÜN - Lüferimizi tüketmeyelim

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  02-11-2010
  Mesajlar
  3

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Arkadaşlar tek gövde halinde zıpkın yapmak isterseniz Melanti ağacını kullanabilirsiniz, çok sağlam ve dayanıklı, esneme yapmıyor, suda yüzerliği ve su altındaki dengesi çok iyi, istek halinde ucuna doğru açılacak küçük deliklere kurşun eklenerek dengesi kolayca ayarlanabilir, ayrıca kullanacağınız ahşap ne ise, sadece teak yağı değil, zeytin yağı da kullanabilirsiniz, zeytin yağını da ahşap emiyor ve su geçirmezliği çok ciddi oranda artıyor.
  Melanti çok sert, çok sağlam ve sıkı bir ağaç, ayrıca bünyesel sıkışıklığı eş dağımlı olduğu için her santimetre karesindeki direnci de eş dağılımlı. Bu ağacı bana bir marangoz ustası tavsiye etmişti, kendim marangozdan da yardım alarak istediğim gibi şekillendirdim, ortaya iki tane kusursuza yakın zıpkın çıkardım, kullanımlarından da çok memnunum. Ben üzerlerine vernik sürmedim, ahşap yağı iyice emdiği ve suyu geçirmediği için bunu gerekli görmedim, ama vernikle elbette daha da korunaklı olurdu. Bunun haricinde, Moray Morgül adlı arkadaşımız da çok güzel açıklamalar verdi, onun açıklamalarındaki detaylara da dikkat ederseniz, kusursuz şekilde kendi zıpkınınızı oluşturabilirsiniz.

 8. #8
  ZIPKINCI doğa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2010
  Yaş
  22
  Mesajlar
  50

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Güzel bilgiler elinize sağlık...
  BENİM HAYATIM DENİZZZZ.....
  Doğa Çetin
  GSM:0506 584 11 43
  E-MAİL:dogacetin06@gmail.com
  Heheheeeey Ankaradan İZMİRE taşınıyorum......

  http://2.bp.blogspot.com/_oPnVBO5s9-...Button-230.gif

 9. #9
  ZIPKINCI pckatil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-05-2010
  Bulunduğu yer
  Bandırma
  Yaş
  29
  Mesajlar
  29

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Eline sağlık abi okurken hayal edebildim nasıl yapacağımı çok yararlı bir yazı.
  Ercüment YILDIRIM
  BANDIRMA
  09.12.1988
  0 507 227 46 70
  0 RH (-) Negatif (Kan ihtiyacında 7/24 arıyabilirsiniz.)

 10. #10
  ZIPKINCI garip0525 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-08-2011
  Bulunduğu yer
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Yaş
  43
  Mesajlar
  304

  Cevap: Ahşap zipkin yapiminda pratik bilgiler

  Paylaşımınız için çok teşekkürler, çok güzel bilgiler bilgiler vermişsiniz...
  SAYGI ve SEVGİLERİMLE.......

  Savaş KOÇ
  1975
  İSTANBUL...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ahşap zipkin
  By Sezgin Çetin in forum El Yapımı Zıpkınlar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 30-08-2010, 01:09
 2. Ahşap zıpkın için pratik kabze
  By Aytekin GÜREL in forum Zıpkın Satışı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26-10-2009, 15:48
 3. AHŞAP ZIPKIN
  By Gürkan UĞUR in forum S.S.S
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 22-05-2007, 11:14

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498