Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

 1. #1
  Karadeniz Avcısı Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-02-2007
  Bulunduğu yer
  Adapazarı
  Mesajlar
  7.334

  Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  Sıcak, ılık ve serince denizlerde yaşayan, yassı bir diske (göğüs yüzgeçlerinin gövdeye yapışık olmasının sonucudur) benzeyen bedenli, küçük çaplı kuyruklu, solungaç yarıkları karın yüzünde olan, tırpanagiller familyasından kıkırdaklıbalıkların ortak adı.

  Asıl vatozlar, bedenleri kareye yakın bir dörtgen biçimde, burunları türe bağlı olarak az ya da çok uzun olan balıklardır. Renksiz karın yüzlerinde beş çift solungaç yarığı, burun delikleri ve ağız vardır. Dişler etçil beslenmeye uygundur, hem balık yemeye elverişli küçük sivri dişlerle, hem de kavkılıları çiğneyip öğütmeye yarayan dişlerle donanır. Sırt yüzünde gözler ve solungaçlara giden suyun girdiği hava deliği (spirakulum) bulunur. Kuyrukta 2 küçük sırt yüzgeçiyle bir kuyruk yüzgeçi yer alır. Zehirli dikenlere bazılarında rastlanır. Erkekte, karın yüzgeçlerinin değişiklik geçirmesiyle çiftleşme organlarına dönüşmüş pterigopodyumlar bulunur.

  Vatozlar, dörtgen, köşeleri eklenti biçiminde uzanarak suyosunlarına kenetlenen, boynuzsu bir mahfaza içinde korunan iri yumurtalar yapar. Vatozların kuyruklarında elektrolokalizasyon olanağı veren elektrik organları vardır. Vatozlarda, bazıları çok iri olduğundan "kalkan"a benzetilen, plakoyit pullar bulunur.

  Vatozlar, yırtıcı dipbalıklarıdır; kuma gömülüp pusuya yatarak ya da göğüs yüzgeçlerinin dalgalanmasıyla dip üzerinde yavaş yavaş yüzerek avlanırlar. Türkiye denizlerinde 12 türü yaşar

  (Rajidae)
  Vatoz (Raja alba)
  Vatoz (Raja asterias)
  Vatoz (Raja batis)
  Dikenli vatoz (Raja clavata)
  Vatoz (Raja fullonica)
  Vatoz (Raja miraletus)
  Vatoz (Raja montagui) Esas Vatozlar
  Vatoz (Raja naevus)
  Vatoz (Raja oxyrinchus)
  Vatoz (Raja polystigma)
  Vatoz (Raja radula)
  Vatoz (Raja undulata)

  Vatoz (Raja clavata)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja clavata
  Erişebileceği boy: 80-95cm
  Bulunabileceği Derinlik: 300m
  Yumurtlama Dönemi: Kuzey-batı Avrupa da bahar, Akdeniz de kış ve bahardır.

  Tüm denizlerimizde bulunmaktadır. Genel dağılım ise; Madeyra ve Fas`tan kuzeye doğru İzlanda ve Norveç`e kadar dağılım göstermektedirler, buna ilaveten kuzey denize ve Baltık`ın batısında da bulunmaktadırlar; ayrıca tüm Akdeniz ve Karadeniz`in batı kısmı yine dağılım sahaları içindedir.

  Güney Afrika`nın güneyi ve Hint okyanusunun güney batısında da bulunmaktadırlar. Afrika`nın güneyinden rapor edilmiş olmasına rağmen o bölgedeki durumu kesin değildir.

  Vatoz (Raja undulata)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja undulata
  Erişebileceği boy: 200cm
  Bulunabileceği Derinlik: 50-200m

  Maksimum uzunluğu 200 cm. Bulunduğu derinlik 50-200 m dir.Subtropik suları sever. Dağılış yerleri;Doğu Atlantik,Güney İrlanda,Kanarya Adaları,İngiltere dir. Ortadaki dikenler yetişkinlerde dağınıktır,ama gençlerde düzenlidir. Bu dikenler yan yüzeylerde birinin her bölgesinde,dişilerde yan yüzeylerinin her iki bölgesinde bulunur.


  Vatoz (Raja radula)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja radula
  Erişebileceği boy: 30-34cm
  Bulunabileceği Derinlik: 40-350m
  Yumurtlama Dönemi: Bahar sonu ve yazları.

  Ege denizin de ve Akdeniz`de bulunmaktadır ancak Marmara ve Karadeniz`de dağılım göstermez. Akdeniz`de oldukça bol bir tür olup özellikle Akdeniz`in batı bölümünde yaygındır. Sadece Akdeniz`de bilinmesine karşın Cebelitarık boğazından geçebilmekte ve muhtemelen Fas`ın kuzeydoğusuna kadar gidebilmektedir. Adriyatik`in doğu kısımlarından rapor edilmiştir.

  Burun kısa ve geniştir. Üst yüzey kaba dikenlerle kaplanmıştır; genç bireylerin alt tarafları ve yetişkin erkeklerin sadece burun ve kuyruklarının arka yarısı dikenlidir. Büyük dişilerin ağız etrafı, vücudun ortası boyunca ve kuyruklarının ön yarısı dikenlidir. Belirsiz olarak dağılmış dikenler gözün iç kenarı boyunca bulunur; bir dizi küçük diken sırası enseden birinci dorsal yüzgece kadar bulunur, büyük örneklerde vücut üzerinde düzensizdir; dorsal yüzgeçler arasında iki diken vardır. Üst yüzey açık gri-kahverengi renktedir, dağınık koyu benekler vardır, disk üzerinde açık noktalar da bulunur; en büyük disk genişliğinin olduğu bölümde vücudun her iki yanında daire şeklinde sabit büyük bir göz beneği vardır, koyu olan merkez yeşil bir halkayla çevrelenmiştir ve en dışta açık noktalı koyu bir halka vardır. Alt taraf beyazdır.

  40-350 metreler arasında demersal olarak yaşamaktadırlar. Tüm dip hayvanlarıyla beslenmektedirler. Erkekler 30 cm dişiler ise 34 cm disk genişliğinde eşeysel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Ovipar bir tür olup, üremenin yıl boyunca sürmesiyle beraber maximum yumurta bırakımı bahar sonu ve yazın olmaktadır. Embriyo gelişimi 4 ay kadar sürmektedir. Yumurta büyüklüğü 51-57x34-37 mm (boynuzlar hariç) dır.

  RAJA ASTERIAS

  Demersaldir. 345 m derinliğe kadar yayılır. Boyu =70 cm olabilir. Ticari balıkçılığı önemsizdir. Ovipardır. Çiftleşme sonrası yumurtlayarak çoğalır. Kapsüllü yumurtaları kumlu zemine bırakır. Türkçe’de yıldızlı vatoz, iğnelivatoz, vatoz adları kullanılmaktadır.

  Vatoz (Raja alba)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja alba
  Erişebileceği boy: 230cm
  Bulunabileceği Derinlik: 30-600m

  Maksimum uzunluğu 230 cm,bulunduğu derinlik 30-600’dir.Subtropik suları sever.Dağılış yerleri;Doğu Atlantik,İrlanda ve İngiltere nin güney taraflarıdır.Raja ailesinin en geniş türlerinden biridir.Burnunun uç kısmı küçük bir dar örtü ile kaplıdır.Keskin dikenleri vardır.(Göğüs yüzgeci ve ense kısmında hiç diken yoktur.)Fakat kuyrukta 3 sıra halinde sivri cisimler vardır.Yetişkinlerde üst kısımda grimsi hatta biraz beyaza yakın lekeler vardır.Karın kısmı beyaz ve hiç leke yoktur.Gençlerde üst kısım kırmızımsı bir desene sahip ve bu desenin üzerinde mavi lekeler vardır ve aşağı kısmı beyazdır.Kumda ve kayalık yerlerde bulunur.Yengeçlerle,midyelerle ve ahtapotlarla beslenirler.Ovipardırlar.Yumurtanın üzerini kaplayan kapsülün uzunluğu 12,5-18 cm’dir,10-13 cm genişliğindedir.Yılda 55 ile 156 arasında yumurta bırakırlar.

  Vatoz (Raja miraletus)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja miraletus
  Erişebileceği boy: 24cm
  Bulunabileceği Derinlik: 280-300m
  Yumurtlama Dönemi: Bahardan yaza kadar.

  Karadeniz dışında tüm denizlerimizde bulunmaktadırlar. Genel dağılımı; Madeyra ve Fas`tan kuzeye doğru Portekiz`in kuzeyine kadar olan Atlantik kıyılarında bulunmaktadırlar, ayrıca tüm Akdeniz'de de yayılım göstermektedirler. Adriyatik`in doğusunda batısına oranla daha yaygın olarak bulunmaktadırlar.

  Kısa burunludur. Dorsal yüzey genç bireylerde dikenli olup yetişkinlerde bunlar hemen hemen kaybolmuştur. Ventral dikensizdir. Olgunlaşmamış ve yetişkin dişilerin diğer yüzündeki dikenler yalnızca burunda ve kuyruğun arka yarısındadır. Yetişkin dişilerin ayrımı ağız çevresindeki dikenlerden yapılır. Pektoral yüzgeçlerinin her birinde ortası koyu kahverengi ortası dairesel koyu renkli lekeciklerle kaplı birer büyük göz benzeri lekeler bulunur.

  Bu lekenin merkezi açık mavi olup bunu koyu mavi bir halka çevreler. En dışta da yeşilden turuncuya çalan son bir halka bulunur. Göğüs yüzgeçleri çok geniş olup bütün vücudu sardığından yuvarlak bir şekil almaktadır.

  Dorsali koyu sarıdan kırmızı*gri kahverengiye kadar değişir. Ventral kısım opak beyazdır.

  Tropikal ve subtropikal kıyısal sularda 280-300 metre derinliğe kadar yaşayan bentik bir türdür. Türün 400 metreye kadar yayılım gösterdiği rapor edilmiştir. Her çeşit bentik canlılar, balık artıklarıyl, krustaseler, kemikli balıklar ve sefalopodlarla beslenirler. Erkekler 22 cm dişilerse 24 cm disk genişliğinde eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Ovipar bir türdür, yumurta bırakımı bahardan yaza kadar olur, yumurta büyüklüğü 45-52x30-35 mm`dır.(boynuzlar hariç)


  Vatoz (Raja oxyrinchus)

  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja oxyrinchus
  Bulunabileceği Derinlik: 90-915m
  Yumurtlama Dönemi: Bahardan yaz başına kadar.

  Ege denizinde, ayrıca Akdeniz ve Marmara'da mevcuttur, Karadeniz'de yoktur. Genel dağılımı; Atlantik kıyıları, ayrıca Kuzey denizinin kuzey bölümü ve Akdeniz'dir (başlıca 550m derinlikte). Karşılaştırmalı olarak Adriyatik`in doğu kısmında nadirdir ve denizin güney-batı bölümünde nadirdir.

  Burun aşırı uzamış ve sivri uçludur, disk genişçe eşkenar dörtgen şeklinde; dış kenarları güçlüdür, anterior kenarlar oldukça konkavdır. Üst yüzey gençlerde hemen hemen düzdür, yetişkinlerde yavaş yavaş bütünüyle dikenlenmeye başlar. Ancak pektoral yüzgeçler üzerinde değişik renkte parçalar gözle görülür. Küçük örneklerin gözlerinin önündeki küçük dikenlerden başka disk üzerinde diken yoktur; kuyruk boyunca 4-11 dizi, dorsal yüzgeçler arasında 0-1 dizi diken bulunur. Yetişkinlerde kuyruğun alt yüzeyi dikenlidir. Dorsal, genç bireylerde açık kahverengiden büyük örneklerde koyu kahverengi veya griye kadar değişir, üzerinde çok veya az farklı açık benekler veya siyah noktalar vardır. Ventral, hemen hemen koyu kahverengiden mavi-griye kadar değişir,gençlerde daha açıktır. Diskin her iki tarafındaki mukoza delikleri siyah noktalar ve çizgilerle belirlenmiştir. 90-915 m arasında bentik yaşayan bir tür olup, çoğunlukla 200 m`den daha derinlerde bulunur. Kumluk ve kumluk-kayalık zeminlerde yaşamaktadır. Tüm dipte yaşayan canlılarla beslenirler. Ovipar bir türdür, yumurta bırakımı bahardan yaz başına kadar olur. Ortalama yumurta büyüklüğü 150x100 mm`dır (boynuzlar hariç).


  Vatoz (Raja batis)


  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja batis
  Erişebileceği boy: 2m
  Erişebileceği Ağırlık: 75kg
  Bulunabileceği Derinlik: 500m

  Boyları 2m. , genişlikleri 2,5m. ağırlıkları 75 kg. kadar olabilmektedir.Vücut üzerinde diken ve pul yoktur,yalnız kuyruğu üzerinde 1-3 sıralı dikenler bulunur.Baş üzerinde dikenler vardır.Denizlerin 500 m. derinliklerine kadar yayılış gösterir.Deniz tabanındaki balıklar ve kabuklu hayvanlarla beslenirler.Üst çenede çok sayıda uçları geriye doğru kıvrık olan dişler bulunur.Sırtı gri, karın tarafı beyaz yada menekşe rengindedir. Eti lezzetlidir.yabancı zenginliklerin lüks sofralarında birinci yemek olarak yer alan bu balıklar ülkemizin en fakir insanları tarafından yenmez.Atlas Okyanusu,Kuzey denizinde,Baltık denizinde ve Akdeniz de yaşarlar.Ayrıca ülkemiz sularında da yaşarlar. Ek bilgi olarak;Raja clavata’dan daha koyudur ve bunların yumurtalarına”deniz kızı çantası”adı verilir.Bu yumurta 6 cm. uzunluğunda,4 cm. genişliğinde ve 4 tabakadan oluşur.Yumurtadan çıkan genç skateler yumurtadan beslenirler ve ayrıca bunlarda beş solungaçta görüle bilir,büyüdükçe bu beş solungaç yarıkları iç kısımlara doğru girmeye başlar.Çok yavaş yüzerler.

  Vatoz (Raja montagui)  Takım: HYPOTREMATA (VATOZLAR)
  Familya: RAJIDAE (VATOZLAR)
  Bilimsel adı: Raja montagui
  Erişebileceği boy: 80cm
  Bulunabileceği Derinlik: 120m

  Maksimum uzunluğu 80 cm’dir.Bulunduğu derinlik 120 m’dir.En aza 4,5-14 yıl arasında yaşarlar.Kısa bir burun ve keskin köşeli yüzgeç kısımları vardır. Gençlerde üst yüzey pürüzsüz fakat birkaç tane büyük diken vardır.

  (Diski orta kısmı,Göğüs yüzgeci hariç)Alt taraf neredeyse düzdür.İlk sırt yüzgecinden çok küçük 20-25 tane diken ve üst kısım kahverengimsi,küçük siyah lekelerle kaplıdır.Kabuklularla beslenirler.Yumurtayı örten kapsül 5,3-7,8 cm uzunluğunda,3-5 cm genişliğindedir.Yumurta kapsüllerinin boyu mayıs-haziran aylarında kısalır.Her yıl 24-60 tane yumurta bırakırlar.


  Vatoz (Raja Fullonica)  Found in relatively cold coastal waters and on upper parts of continental slopes (Ref. 3167). Most common at depths of around 200 m, but deeper in southern areas (Ref. 3167). Feed on all kinds of bottom animals, probably preferring fish (Ref. 3167). Oviparous. Distinct pairing with embrace. Young may tend to follow large objects, such as their mother (Ref. 205). Eggs are oblong capsules with stiff pointed horns at the corners deposited in sandy or muddy flats (Ref. 205). Egg capsules are 7.5-9.9 cm long and 4.5-4.7 cm wide (Ref. 41250). Maximum length for female is 111 cm (Ref. 41333).

  Net bilgi edinemedim. Diğer dillerde Tercümesini yapabilen varsa buraya ekletebiliriz.


  Vatoz Reja Naevus
  Disco spesso, carnoso, più largo che lungo, con i margini anteriori sinuosi e gli apici delle pettorali arrotondati. Gli occhi e gli spiracoli sono grandi. La superficie dorsale è rugosa. Sono presenti spine avanti agli occhi e nel bordo interno delle orbite e degli spiracoli.
  I maschi hanno* 2-3 serie di spine alari e 3-4 di malari, con altre serie supplementari di spine sulla coda.
  Le pinne dorsali sono situate quasi all'estremità della coda e vicine tra loro.
  Il lato ventrale è liscio, salvo il margine anteriore del disco che è finemente spinuloso e la coda che è rugosa.
  La bocca ha nella mascella superiore da 54 a 60 serie di denti appuntiti in ambo i sessi e da 57 a 68 in quella inferiore. Quelli delle serie centrali hanno una punta più lunga di quella delle serie laterali, e le singole serie appaiono chiaramente distanziate fra loro.
  La tinta di fondo della faccia dorsale è color cannella e può variare dal giallo bruno rossiccio, al grigio bruno. Al centro di ogni pettorale vi è un grande ocello a contorno irregolare bruno scuro con macchie giallastre. Alcune chiazze biancastre sul disco e sulle pelviche. La faccia ventrale è biancastra. Nelle femmine il bordo posteriore del disco è bruno chiaro
  Vive nei fondi sabbiosi e fangosi in profondità moderate (entro i 100m). La capsula ovarica è bombata su tutte e due le facce, liscia, piccola, con appendici lunghe oltre una volta e mezza la capsula, da una parte e poco più della metà dall'altra. E' una specie carnivora e si cattura con palangresi o con rete a strascico. Non supera i 70 cm di lunghezza totale.
  Nel Mediterraneo è citata per le coste spagnole, le Baleari e Nizza. In Italia è citata per la Sicilia

  Net bilgi edinemedim. Diğer dillerde Tercümesini yapabilen varsa buraya ekletebiliriz.


  Vatoz Raja Poltstigma

  Size / Weight / Age
  Max length : 60.0 cm TL male/unsexed; (Ref. 3167)

  Environment
  Demersal; marine; depth range 100 - 400 m (Ref. 3167)

  Climate / Range
  Subtropical

  Distribution
  Northeast Atlantic: known only from the western Mediterranean, more common along the African coasts.

  Found mainly on soft bottoms (Ref. 3167). Feed mainly on crustaceans and bony fishes depending on the sex, size and also partly with the season (Ref. 3167). Oviparous. Distinct pairing with embrace. Young may tend to follow large objects, such as their mother (Ref. 205). Eggs are oblong capsules with stiff pointed horns at the corners deposited in sandy or muddy flats (Ref. 205). About 20-62 eggs are laid by an individual in a year (Ref. 41314).

  Net bilgi edinemedim. Diğer dillerde Tercümesini yapabilen varsa buraya ekletebiliriz.

  Yumurtanın kapsülünün oluşumu :
  Kaynak olarak internetten toplanarak oluşturulmuştur.
  Foruma katkısı olması dileklerimle.
  Konu Tolga Can tarafından (18-11-2009 Saat 10:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yumurta Kapsüllerinin Oluşumu
  Security Chief/Adige/Ne Mutlu Türküm Diyene
  Sudan çıktı. Ruhunu iki tekerde taşıyor.

 2. #2
  Karadeniz Avcısı Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-02-2007
  Bulunduğu yer
  Adapazarı
  Mesajlar
  7.334

  Cevap: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  Bu linkte'de yaralanmalar ile ilgili forumda yaşananlar var.

  http://zipkinci.com/s-s-s/15143-vatoz-uzerine.html


  VATOS (dikenli tür)
  VATOS-FULYA-STİNGRAY Bizim sularımızda vatos olarak tanıdığımız bu yaratık tropiklerde çok renkli ve fotojeniktir. Bir kaçı bir araya gelip Karaib'lerdeki Cayman adasında Stingray city diye turistik bir mekan oluşturmuşlardır.kesinlikle zararsızdır,binlerce şnorkel dalıcısının yüzdüğü sularda henüz kimseyi şişlememiştir.Dipte yaşar ve beslenir kendini kuma gömerek düşmanlarından saklanır. Kamçıyı andıran kuyruğunun alt üçte birinde çok keskin ve zehirli bir mahmuz vardır, rahatsız edildiğinde veya üzerine basıldığında refleksi bir hareketle kuyruğunu öne doğru hareket ettirdiğinde,mahmuzu ona zarar veren canlıyı sokar. Yarası çok ağrılı olup, sokulmuş bölge şiş ve kızarıklık yapar.Geç iyileştiği gibi yara mikrop kapar.Vatos sokmasının belirtileri,ayak ve bacaklarda bir darbe hissedilir,sokmayı takiben ortaya çıkan ağrı çok şiddetli olur ve ilk 90 dakika boyunca ağrı devamlı artar.Deniz kestanesi batması ,kırık şişe kesmesi veya başka bir kesikle karşılaştırılamaz. Hassas,alerjik bünyelerde, kusma, karın ağrısı, aşırı terleme ve kalp çarpıntısı gibi ağır sistemik belirtilere neden olur.

  Tedavi:Bu balığın zehiri ısıya dayanıklı olmadığından iskorpitte olduğu gibi sıcak su kompresi veya yaralı bölge sıcak suya batırılarak tedavi edilir. Yaralanmış bölge dinlendirilir ve mikrop kapan bölgeye antibiyotik sürülür. Meydana gelen yara çok kanayan yuvarlak bir delik şeklinde olup genellikle iki saat içersinde yaralı bölge kenarlarında morumsu bir kızarıklık görülür. Yara tedavi edilmezse bu bölgede nekroz (doku bozulması) ortaya çıkar. Yaralanma bölgesi şişer ve tedavi edilmezse şiş uzun zaman inmez. Sıcak uygulamasına en az 30 dakika devam edilmeli, ağrının tekrarı halinde sıcak tedavisine devam edilmelidir.Çok şiddetli durumlarda yaralanan bölge üzerine turnike uygulanabilir.

  http://www.anniebees.com/GrandCayman/StingrayCity.htm

  Tüm dünyada 'Timsah Avcısı' olarak bilinen Steve Irwin vatos saldırısı ile hayatını kaybetti...  Tüm dünyada 'Timsah Avcısı' olarak ün yapan ve cesaretiyle herkesi etkileyen belgesel yapımcı Steve Irwin,Avustralya'nın kuzeydoğusunda bir iğneli vatoz balığının saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Olayın, vahşi doğada kimsenin cesaret edemediği çekimlere imza atarak dünyanın en çılgın vahşi yaşam tutkunu olarak tanınan 44 yaşındaki Irwin'in bir su altı belgeseli çektiği sırada meydana geldiği belirtildi.

  Avustralya Associated Press ajansının haberinde, Queensland eyaletinin Port Douglas sahilinde dalış yapan Irwin'in, vatozun kuyruğundaki iğnenin göğsüne saplaması sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

  Avustralya'nın Victoria eyaletinde doğan ve küçük yaşlardan itibaren hayvanlara ilgi duyan Irwin, hayatının büyük bir kısmını timsahların yaşadığı nehir ve bataklıklarda geçirmişti.

  Avustralya'da bir hayvanat bahçesi kuran Irwin'in 1992'de evlendiği eşi Terri Raines de Irwin ile birlikte program yapımcısı olarak çalışıyordu.

  Ölüm Anı ;
  http://www.vidivodo.com/186502/steve-irwin-olum-videosu
  Konu Tolga Can tarafından (18-11-2009 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: StingrayCity link ve resim ekledim.
  Security Chief/Adige/Ne Mutlu Türküm Diyene
  Sudan çıktı. Ruhunu iki tekerde taşıyor.

 3. #3
  ZIPKINCI FATİH GÜMÜŞBAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-10-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/fatih
  Yaş
  30
  Mesajlar
  3.872

  Cevap: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  eline saglık,tolga abi,oldukça güzel faydalı bilgiler,ülkemizde yaşıyan,bilmedigimiz türler hakkında farklı ve güzel çalışma olmuş,paylaşım için teşekkürler...
  fatih gümüşbaş
  1988-istanbul

 4. #4
  ZIPKINCI Deniz Buluç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-08-2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  21
  Mesajlar
  1.259

  Cevap: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  bu iğneli vatozlar saplama derken değdirme anlamı dimi?

  Deniz BULUÇ
  1996
  İzmiR/FoçA

 5. #5
  Karadeniz Avcısı Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-02-2007
  Bulunduğu yer
  Adapazarı
  Mesajlar
  7.334

  Cevap: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  Saol Fatih

  Alıntı küçük_zıpkıncı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu iğneli vatozlar saplama derken değdirme anlamı dimi?
  Hafif batırma, sinek ısırığı gibi, sadece ışığı görmeni sağlayan türden
  Security Chief/Adige/Ne Mutlu Türküm Diyene
  Sudan çıktı. Ruhunu iki tekerde taşıyor.

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  31-10-2005
  Bulunduğu yer
  izmir cesme (germiyan)
  Mesajlar
  76

  Cevap: Vatoz Türleri (Türkiyedeki 12 Tür)

  hocam bızım balık cıftlıgı altında yaklasık olarak 150 belkıde daha fazla vatoz mevcut derınlık 63m ama vatozlar 10m ıle 25m arasında tamda bızım calısma sahamızda bulunuyorlar ve cokda meraklılar sanırım cunku 1m yakına yaklasamaya calısıyorlar 2 ayı geckın zamandır kafeslerın altındalar neden dır acaba cevap atarsanız cok sevınırım
  ali alyanak
  ÇEŞME/İZMİR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ...: Vatoz Aşkı :...
  By Hüdaverdi AY in forum Diğer Fotoğraflar
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 10-08-2010, 12:01
 2. 6 kg Vatoz
  By maksim in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 14-08-2009, 20:22
 3. vatoz resimleri
  By FATİH GÜMÜŞBAŞ in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 21-04-2009, 15:37
 4. vatoz üzerine
  By KOLOMBO in forum S.S.S
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 27-07-2007, 05:15
 5. Türkiyedeki avlar
  By gemsazlı in forum S.S.S
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-07-2007, 19:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195